Nem kellenek az orvosok a bankoknak
Magyarországon a háziorvosi és a magánpraxisoknak hiányzik a fejlesztés lehetősége – derül ki az Acquiro Lease egészségügyi vállalkozásokat vizsgáló országos felméréséből. Legtöbbjük számára a problémát nem a működés fenntartása jelenti, hanem az ellátás színvonalát javító fejlesztések biztosítása. Bár a családorvosi és a bejáratott szakorvosi rendelők állandó forgalmukkal ideális ügyfelei lehetnének a bankoknak, a kölcsönös bizalmatlanság miatt az orvosokat nem árasztják el ajánlatokkal.
A pénzügyi szolgáltató hazánkban elsőként mérte fel a magyar családorvosok és szakorvosi vállalkozások fejlesztési igényeit és lehetőségeit. Az országszerte több mint 130 orvos bevonásával reprezentatív mintán elvégzett felmérés meglehetősen negatív képet fest az orvosvállalkozók helyzetéről. Bár a praxis fenntartása nem jelent gondot, vállalkozásuk és szakmájuk jövőjét ötös skálán egyaránt gyenge közepesre becsülték a megkérdezettek. A 2,5-ös érték azonban még kedvezőnek számít ahhoz viszonyítva, ahogyan az orvosi szakma megbecsültségét értékelték: ez utóbbi még a kettest sem érte el.
A családorvosok és a magánszakorvosok az egészségügyi vállalkozások között is speciális helyzetben vannak, hiszen többé-kevésbé állandó ügyfélkörrel, kiszámítható forgalommal és stabil bevétellel rendelkeznek. Elméletben tehát ideálisan finanszírozható vállalkozói kört jelentenek. A bankok azonban elégtelenre vizsgáznak ezen a téren is: a válaszadók közel kétharmada szerint egyáltalán nem veszik figyelembe az orvosok speciális igényeit.
Az Acquiro Lease felmérése szerint az orvos-vállalkozók körében elenyésző, alig 8 százalék azok aránya, akik fejlesztési célra vettek igénybe vállalkozói hitelt. Ennek fő oka a gazdasági helyzettel kapcsolatos borúlátás és a bankokkal szembeni bizalmatlanság. Előbbit a válaszadók 30 százaléka, utóbbit közel egynegyede jelölte meg mint a hitelfelvételtől leginkább eltántorító okot.
Az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet összefoglalója a nemzetközi háziorvosi szűrési gyakorlatról világossá teszi, hogy a felmérés a prevenció fontos kérdését vizsgálja. A fejlett országokban napjainkban legtöbb halálesetet okozó szív- és érrendszeri betegségek felismerésében a háziorvosi praxisokban elsősorban az életmódból, életkorból, a betegségek családi előzményeiből fakadó kockázatok alapján történő szűrés a jellemző, a vérnyomás és a koleszterin szint vizsgálatával kiegészítve. A Kutatóintézet nemzetközi kitekintése rámutat: a műszerigényesebb kezelések megfelelő finanszírozása a prevenció és a krónikus betegek gondozásának is egyik kulcskérdése. Az Acquiro Lease felmérése szerint hazánkban az orvos-vállalkozók több mint háromnegyede visszaforgatott profitból vagy megspórolt pénzből, családi segítséggel üzemeltetik praxisukat – ez a működés fenntartásához elegendő, azt azonban nem teszi lehetővé, hogy a rendelő eszközeit igény szerint korszerűsítsék. Márpedig a vizsgálati eszközök fejlettsége nagyban befolyásolja a betegségek megelőzéséhez szükséges szűrések sikerét, így a teljes lakosság egészségi állapotát. Ezzel együtt az orvosok legkevésbé az állandó állami támogatást tartják vállalkozásuk sikere kulcsának. A válaszadók közel 80 százaléka az általános gazdasági helyzet javulását, alacsonyabb adókat és testreszabott finanszírozást jelölte meg a praxis fejlesztéséhez leginkább hozzájáruló tényezőként.