Öt szempont, hogyan választunk boltot
Egyre több alacsony árfekvésű sajátmárkás termék van a piacon, amely évről évre többet hoz az áruházláncok konyháira. A válságon kívül mi befolyásolja e termékek iránti keresletet és milyen típusú boltokban keresik a vásárlók ezeket a termékeket?
Sokan ugyan a válság hatásának tudják be, hogy növekszik a láncok többnyire olcsó, saját márkás termékeinek eladása, noha az európai FMCG-forgalomból évek óta egyre nagyobb a kereskedelmi márkák piaci részesedése - mutatott rá Melisek Eszter, az ACNielsen piackutató cég ügyfélkapcsolati igazgatója.
Sajátmárkák jövője |
A kereskedelmi márkák és az FMCG-piac jövőjéről a Mai Piac értékesítési és beszerzési konferenciája alapján készült beszámolóban, olvashat többet a lap december-januári számában. A Jövőkép konferenciáról bővebben itt olvashat. |
Diszkontok előre
Földrészünk FMCG-kiskereskedelmi forgalmából a diszkontok piaci részesedése a tíz évvel ezelőtti 16,2 százalékról tavaly 19,.5 százalékra emelkedett. A vásárlók nem a válság hatására fedezték fel a diszkontot. Növekvő részük már korábban is diszkontot választott élelmiszer, háztartási vegyiáru és kozmetikum beszerzésére. A sajátmárkás termékek - mint Melisek Eszter hangsúlyozta - pozíciójuk javulását azért köszönhetik diszkont bolttípus terjeszkedésének, mert a diszkont üzletpolitikájában kiemelt szerepet játszanak a kereskedelmi márkák.
Az Aldi és különösen a Lidl Európa-szerte gyors ütemben fejleszti bolthálózatát: az utóbbi 1999-től múlt év végéig 3 420-ról 8 200-ra növelte üzletei számát az európai országokban. Ugyanakkor az Aldi hálózata 4 950-ről 7 375-re bővült.
Boltválasztás: kényelem és hatékonyság az első
Az európai vásárlási szokások figyelemre méltó jellemzője, hogy a legutóbbi években alig változtak a boltválasztás kritériumai. Az összes országot tekintve tavaly is, egy évvel korábban is az öt legfontosabb szempont a következő:
1. Mindent, amire szükségem van, meg tudok venni egy üzletben.
2. Könnyen és gyorsan megtalálom, amire szükségem van.
3. Kellemes környezet.
4. Mindig kapható, amit éppen vásárolni akarok.
5. A friss áruk magas minőségűek.
Ma már az ár, legalábbis a Nielsen által megkérdezett fogyasztók válaszai szerint, kevésbé jelentős differenciáló tényező a boltválasztásban. Helyette inkább előtérbe került, tavaly a hetedik helyre, hogy kedvező legyen a vásárolt termékek ár-érték viszonya.