Meglepetésmentes hetünk lehet - Jönnek a gyorsjelentések
Az Egyesült Államokban lassan lezárul, s Nyugat Európában is már a végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon, a...
Az Egyesült Államokban lassan lezárul, s Nyugat Európában is már a végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon, a nagyobb magyar tőzsdei cégek többsége számára azonban csak most indul. A leginkább figyelemmel kísért cégek közül eddig csak az anyacéggel együtt jelentő Magyar Telekom számolt be harmadik negyedévéről, a Richter kedd hajnalban közli számait, míg az Egis szerdán zárás után, az OTP pedig pénteken hajnalban hozza nyilvánosságra gyorsjelentését. A legtovább ezúttal is a Mol számaira kell várni: az olajipari társaság november 17-én jelent.
Az első fecske nem nyarat hozott
Az első fontosabb gyorsjelentés inkább negatív meglepetést hozott: a Magyar Telekom még a múlt héten csütörtök hajnalban a várakozásoktól némileg elmaradó harmadik negyedéves eredményeket közölt. A távközlési csoport árbevétele a július és szeptember közötti három hónapban 4,2 százalékkal 160,1 milliárd forintra csökkent, miután a mobil és vezetékes bevételek válság miatti visszaesését nem tudta teljes egészben kompenzálni a TV szolgáltatásokból származó bevételek növekedése és a Macedón leányvállalat, a forint gyengülésének köszönhetően megugró hozzájárulása sem. Ennél is nagyobb mértékben esett az adózott eredmény: a 22,8 milliárd forintos profit amellett, hogy bő 15 százalékkal elmarad a 2008-astól, az elemzői várakozásnál is kevesebb.
A számok ugyanakkor annyira nem lettek rosszak, hogy a társaság 2009-es előrejelzésén változtatni kelljen, ennek megfelelően Christopher Mattheisen a Magyar Telekom vezérigazgatója a gyorsjelentésben megerősítette az egész évre vonatkozó prognózist. Eszerint a vállalat árbevétele 2 százalékkal maradhat el az egy esztendővel korábbitól, miközben a működéshez kapcsolódó EBITDA legfeljebb 5 százalékkal csökken, a beruházások pedig abszolút szinten nem változnak.
Egis: főbb számok gyorsjelentés nélkül
A Magyar Telekom gyorsjelentésével egy időben az is kiderült, hogy nem ez volt a legkellemetlenebb meglepetés a szezonban. Bár az Egis csak szerdán, zárás után jelent, a vállalat azonban múlt hét csütörtökön – hat nappal a számok hivatalos közlése előtt – az elemzői várakozásokat látva úgy döntött, hogy figyelmezteti a piacot: az eredmény és az árbevétel is jóval a konszenzus alatt maradhat. A profit warningból kiderült, hogy a gyógyszergyártó üzleti évének utolsó három hónapjában 24,04 milliárd forint árbevételt, 997 millió forint üzleti eredményt és 406 millió forint nettó nyereséget ért el, ami a legpesszimistább előrejelzésektől is elmarad, a szakértők többség ugyanis 3 milliárd forint feletti nyereséget várt. A vállalat a közleményben jelezte: a várakozásoktól eltérő eredmény elsősorban az előző negyedéveknél kisebb export, valamint a negatív negyedik negyedéves pénzügyi eredmény hatása.
OTP: nem lesz meglepetés
Az OTP eredménytermelő-képessége szempontjából nem kell meglepetésre számítani, a bank alaptevékenysége szépen működik, a legfőbb kérdések a nem teljesítő hitelekkel kapcsolatban merülnek majd föl. Itt is elsősorban Ukrajna lehet érdekes – mutat rá Heczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője.
Alapvetően három számot lesz érdemes vizsgálni. Az első a nem teljesítő hitelek aránya (NPL), amely mind Ukrajnában, mind Magyarországon, mind pedig csoportszinten tovább növekedett. Emellett érdemes lesz odafigyelni arra, hogy a teljes hitelállományon belül mekkora részt strukturáltak át a negyedév során – a második negyedév végén Ukrajnában 32 százalék volt ez az arány. Harmadikként pedig érdekes lehet, hogy miként alakult a nem teljesítő hitelek céltartalékkal történő fedezettsége.
Herczenik szerint 32 milliárd forintos adózott eredmény várható a banktól, ami elegendő lehet a menedzsment által meghatározott 150 milliárd forintos éves eredménycél eléréséhez.
Nem értük még el a mélypontot
Bár némileg alacsonyabb, 31,1 milliárd forintos harmadik negyedéves nettó profitot vár, de szintén tarthatónak véli a 150 milliárdos célkitűzést Gyurcsik Attila a Concorde részvényelemzője, aki kiemelte, hogy az OTP-nél a figyelem középpontjában továbbra is a hitelportfolió minőségének alakulása áll. A szakember úgy véli: a nem teljesítő hitelek aránya tekintetében az előző negyedévhez képest 1,5 százalékpontos növekedésre lehet számítani, ez pedig 8,9 százalékos NPL-arányt eredményezne. Ennek megfelelően a Concordnál növekedést várnak a céltartalékolásban is: a céltartalékok állománya a harmadik negyedév végén véleményük szerint 6,3 százalékkal haladta meg az negyedévvel korábbi szintet.
A hitelportfólió romlását az elemző szerint elsősorban az ukrajnai állapotok kedvezőtlen alakulása okozhatja. Épp ezért az ukrán leánytól 13 milliárd forintos veszteséget vár a szakember, a tovább erősödő céltartalékolási kényszer miatt. Magyarországon viszont a nem teljesítő hitelek arányának növekedése lassulhat, figyelemmel a problémás hitelek folyamatban lévő átstrukturálására – hívta fel a figyelmet Gyurcsik.
Az OTP részvényei ugyanakkor - a régiós bankszektor minden szereplőjével együtt – a Concorde által számított év végi fair értékük (4301 forint) felett forognak. Az elemző jelezte: úgy gondolják, hogy a hitelportfolió romlását tekintve a szektor még nincs túl a legrosszabbon, a nem teljesítő hitelek aránya egy-két negyedévvel a recesszió mélypontja után tetőzhet.