2009. július. 20. 10:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 20. 10:42 Vállalkozás

Franchise-hálózatok: a magyarok viszik a pálmát

A világon több mint harmincezer franchise-rendszer működik, körülbelül 2,2 millió franchise üzleti vállalkozást eredményezve világszerte - derül ki a World Franchise Tanács (WFC) legutóbbi jelentéséből.

A WFC legutobbi deklarációjával arra hívja fel a világ döntéshozóinak a figyelmét, hogy franchise mintegy kipróbált és bizonyított üzleti modell nyújtja az egyik megoldást a gazdasági problémákra, hogy új üzleti vállalkozások induljanak és a foglalkoztatási arány növekedjen. Számos ország és pénzügyi intézményei annak ellenére, hogy a franchise már egy bizonyított üzleti modell, még mindig nem támogatják és ismerik el jelentőségéhez mérten ezt a szektort - derül ki a jelentésből. 

A Magyar Franchise Szövetség, mint a WFC tagja körülbelül 18 ezer franchise-átvevővel 341 franchise-hálózatot tart nyilván hazánkban. A hálózatok szektoronkénti megoszlása szerint a legtöbb franchise-vállalkozás a szolgáltatási szférában dolgozik, 46 ruházat, 30 a szépségipar, 29 kiskereskedelem, 28 üzleti szolgátatás, 25 ingatlan, 23 gyorsétkeztetés, 22 oktatás területén működik.

Az összes hálózat mintegy 25 százaléka külföldi eredetű. A legnagyobb befolyást az Amerikai Egyesült Államok gyakorolja a hazai piacra, mivel 20 hálózatának 344 egységével van jelen. Míg Németország 14, Olaszország 10, Franciaország 8, Spanyolország 7 franchise-hálózattal képviseli magát hazánkban. A külföldön terjeszkedő magyar hálózatok leginkább a szomszédos országokra fókuszálnak. Húsz magyar hálózatból, 14 van jelen Romániában, és 9 Szlovákiában. A környező országok közül, még mindig Magyarország viszi a pálmát a 341 franchise-hálózattal, utána következik Ausztria 330, majd Ukrajna 300 hálózattal.

www.franchiseportal.hu

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.