2009. június. 25. 17:33 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 25. 17:26 Vállalkozás

Bajnai: 15 ezerrel nő a bölcsödések és az óvodások száma

A gyes és a gyed időtartamának háromról két évre csökkentésével párhuzamosan több intézkedés szolgálja a kisgyerekek jó körülmények közötti nappali elhelyezését, a fiatal anyák újbóli munkába állásának megkönnyítését - többi között erről beszélt Bajnai Gordon csütörtökön Szigethalmon egy új óvoda meglátogatásakor.

A kormányfő elmondta, hogy a terv szerint a következő három évben - elsősorban EU-s pályázati pénzekből - 15 ezerrel bővül az óvodai, bölcsődei helyek száma. Emellett a kormány új forrásokat teremt az óvodánál egyszerűbb, olcsóbb családi napközik rendszerének megerősítésére és a családi felügyelet intézményének térhódítására. Ez utóbbi formában azokon a kistelepüléseken oldódhat meg a gyermekfelügyelet, amelyekben nincs lehetőség önálló óvoda működtetésére. A vállalkozó kismamák saját gyermekeik ellátása mellett további két-három gyerek napközbeni felügyeletéről gondoskodnak. Az ehhez szükséges ismereteket egy rövid tanfolyam elvégzésével szerezhetik meg - tette hozzá.
   
Az új intézkedések között van az is, hogy jövő évtől a közigazgatásban kötelező lesz munkát adni annak az anyának, aki a szülés után két évvel ismét dolgozni akar. Nekik részmunkaidős állást kell biztosítani, hogy egyúttal a gyermekükre is jusson idő. Ugyanakkor a Start-kedvezmények kiterjesztésével és más eszközökkel is ösztönzik az anyák visszatérését a munkába. Ebben a munkaadókat is érdekelté akarják tenni - húzta alá a miniszterelnök.
    Ezektől az intézkedésektől a kormány azt várja, hogy más európai országokhoz hasonlóan gyarapodjon a magyar nemzet is, növekedjen a gyermekvállalási kedv, és egyszerűbb legyen az átjárás a munka világa és a gyermeknevelés világa között - hívta fel rá a figyelmet Bajnai Gordon.

 

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.