2009. május. 13. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 13. 16:03 Vállalkozás

Bajban a Magyar Telekom, veszélyben a tavalyi osztalék

A Főváros Bíróság elsőfokú, nem jogerős ítéletében egy kivétellel hatályon kívül helyezte a Magyar Telekom Nyrt. 2008. évi közgyűlésén hozott határozatait. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hangfelvétel készítésének elrendelését leszámítva minden döntés érvénytelen. Milyen további következményei lehetnek az ítéletnek? Piaci elemzőt és a Magyar Telekomot kérdeztük.

Az elsőfokú, még nem jogerős ítélet értelmében nem érvényesek a 2008. április közgyűlésen hozott határozatok - köztük a Magyar Telekom  múlt évi közgyűlésén megszavazott és azóta a társaság részvényeseinek kifizetett 77,052 milliárd forintnyi osztalékról szóló. Ahogy a White&Case-nek, a távközlési cég vitatott szerződéseinek vizsgálatával immáron három éve megbízott ügyvédi irodának fizetett, illetve a társaság újraválasztott auditorának, a PricewaterhouseCoopers pénzügyi tanácsadó cégnek több milliárd forint megbízási díjról szóló döntések is semmisek.  

- A határozatok érvénytelenítése miatt -  az ítélet jogerőssé válása esetén - legrosszabb esetben az idei osztalékok kifizetése is veszélybe kerülhet - mondta Blahó Levente, a Raiffaisen részvényelemzője. Erre - mint hangsúlyozta - akkor kerülhet sor, ha a tavaly szabályszerű közgyűlési döntés nélkül kifizetett osztalék összegének  visszaszerzése  a társaság kiadásait annyival megnöveli, hogy hitelből sem tudja majd fedezni az esetleges 2009-es osztalékokat. Ha az osztalék sorsa veszélybe kerülne, zuhanhatnak a Magyar Telekom részvényei.
 
Elutasított kereset
A tavalyi közgyűlést a két kisrészvényes mellett egy harmadik is megtámadta, amiért szerinte a társaság auditorát 2008-as újraválasztása alapszabályba ütközött. Mint a cégbíróságnak küldött keresetében állította az alapszabály előírja, hogy a távközlési cég auditorát, a PwC-ét nem a közgyűlés elnökének, hanem az Audit Bizottságnak kellett volna jóváhagynia. A keresetet a cégbíróság, majd később a Fővárosi Ítélőtábla is elutasította azzal, hogy a felperesnek, mint a társaság részvényesének polgári peres eljárásban kell kezdeményeznie a fenti határozat atályon kívül helyezését, nem pedig a cégbíróságon.
A bíróság mai döntése vonatkozik a társaság alapszabályának módosítására és a 2010 május 31-éig megválasztott igazgatósági tagok pozíciójára is. Érvénytelen továbbá a cég 2007. évi rendes és konszoloidált beszámolója, valamint a szintén egy évvel ezelőtt elfogadott felelős társaságirányítási jelentése is. A fenti ítélet hatályon kívül helyezte a társaság 2008-ban újra megválasztott auditorát, a PricewaterHouseCoopers pénzügyi tanácsadót is.

A keresetet két magyar kisrészvényes egy hónappal a közgyűlés megtartása után, vagyis tavaly május 23-án adta be a Magyar Telekom ellen. Azt kérték a bíróságtól, hogy helyezze hatályon kívül a közgyűlésén hozott határozatokat, ideértve az osztalékfizetésről szólót is. Indoklásukban egyebek közt arra hivatkoztak, hogy a Magyar Telekom a törvényi előírásokat megszegve nem tette közzé  30 napon belül a közgyűlés jegyzőkönyvét a Tőkepiaci Magazinban, sem a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A Fővárosi Ítélőtábla mai ítéletében a keresetet megalapozottnak találta, és ezért elsőfokon érvénytelenítette a közgyűlés minden érdemi döntését.

A Magyar Telekom a hvg.hu kérdésére közölte, a társaság megalapozatlannak tartja az elsőfokú döntést csakúgy, mint magát a keresetet, és szándékában áll halasztó hatályú fellebezést tenni az ítélet ellen.
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.