2008. augusztus. 22. 10:24 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 22. 10:36 Vállalkozás

Végrehajtás: megszűnne a fellebbezési lehetőség

Az eljárások lerövidítését egyebek mellett az ügyfélként szereplő társadalmi szervezetek kötelező képviselő-választásával és a végrehajtás elleni fellebbezés megszüntetésével kívánja megoldani az a törvénymódosítási javaslat, amely az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján olvasható.

 A 2005. novemberétől hatályos, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás szabályairól szóló törvényről (Ket) eléggé lesújtó véleményt mond a módosító javaslat bevezetője: az ügyintézés nem vált számottevően gyorsabbá, az ügyfelek terhei nem csökkentek érezhetően, és továbbra sem valósult meg az ügyfélközpontú, ügyfélbarát szolgáltató közigazgatás. A módosítás célja az ügyfelek terheinek csökkentése is, mivel ez már ma is komoly gazdasági versenyhátrányt jelent Magyarországnak. A változás lényeges eleme az, hogy a hatóság az ügyféltől nem kérhet olyan adatot,  amellyel az állam rendelkezik, illetve olyan tény igazolását, amelyet állami hatóság ismer. Ilyen például a jelzálog, a cégkivonat, vagy pedig egy épület használatbavételi engedélye.
   
A jelenlegi szabályozás 30 napos ügyintézési határidőt, ezen belül pedig néhány napos rész-határidőket ír elő. Ezek a rövid határidők eleve betarthatatlanok, például egy pénteken érkező, 3 napos határidővel elintézendő ügy ritkán készül el hétfőn. Ezt úgy oldja meg a javaslat, hogy a napban számított határidők helyett munkanappal számol. Így lesz például a 30 napos határidőből 22 munkanapos határidő. Jelenleg az államháztartási törvény írja elő azt, hogy az ügyintézési határidő túllépése esetén visszajár az illeték. A javaslat átveszi ezt a szabályt, amely egyúttal kikerül az államháztartási törvényből.

A Legfelsőbb Bíróság döntése nyomán ügyfélnek kell elfogadni a közigazgatási ügyekben a társadalmi és érdekképviseleti szervezeteket. A gyakorlatban ez - az alkotmányból levezett lehetőség - viszont gyakran sérti a gyors eljáráshoz való jogot. A javaslat ezt a kettősséget úgy oldja fel, hogy ha több mint öt szervezet vesz részt ügyfélként az eljárásban, akkor nekik kötelező lesz képviselőt választaniuk. Ha ezt elmulasztják, akkor a hatóság jelöli ki a képviselőjüket. A másik javaslat pedig úgy szól, hogy a társadalmi és érdekképviseleti szervezetek csak akkor vehetnek részt a másodfokú eljárásban, ha az első fokúban is ügyfelek voltak. Így nem lehet elhúzni az időt a fellebbezés során.

Jelenleg a közigazgatási határozatok végrehajtását - különféle kifogásokkal - el lehet húzni. Ez megszűnik a jövőben, mivel a hatóság végrehajtást elrendelő döntése ellen nem lehet majd jogorvoslattal élni. A közigazgatási hatósági eljárás ügyintézési hatásideje a jelenlegi 30 napról 10 munkanapra csökken, de csak 2014-től, a hatóságok pedig 2011-től elektronikusan kötelesek kommunikálni egymással. A módosítás legtöbb szabálya azonban várhatóan már a jövő év második felében hatályba lép.

 

 
  
 

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.