Hogyan kell a munkáltatói hozzájárulást utólag befizetni?
Az APEH tájékoztatót tett közzé arról, mi a teendő, ha a munkáltató utólag utalja át a munkáltatói hozzájárulást az önkéntes kölcsönös egészségpénztárba vagy az önsegélyező pénztárba.
Az adóhatóság honlapján közzétett ismertetőből kiderül: 2008. január 1-jétől az önkéntes kölcsönös egészségpénztárba és önsegélyező pénztárba magánszemély javára, munkáltatói hozzájárulásként befizetett összeg a minimálbér 30 százalékáig (korábban 20 százalékáig) nem minősül bevételnek, vagyis nem számít be az adóalapba. Január elseje óta nem minősül bevételnek a munkáltatói hozzájárulás összege akkor sem, ha utólag több - legfeljebb három - hónapra, egy összegben utalják át, amennyiben az utalásra a tagi jogviszonyt tanúsító okirat átadása után első alkalommal kerül sor. Utólagos átutalás esetén havonta fizetett hozzájárulásnak az az összeg minősül, amelyet a munkáltató rendelkezése alapján az egyes hónapokra utólag jóváír a pénztár; például 2008 februárjában történt befizetés esetén 2007-re utólag havonta a minimálbér 20 százalékát lehet a munkaviszonyból származó jövedelem megállapításánál figyelmen kívül hagyni.
A szja törvény szerint az átutalt összeget az átutalás napjával megszerzett bevételnek kell tekinteni; ha a munkaviszonyból származó jövedelmet január 15-éig fizetik ki, az még az előző év utolsó napján megszerzett jövedelemnek minősül. Ebből következik, hogy az utólagosan utalt önkéntes pénztári munkáltatói hozzájárulás adóköteles részét január 15-e után már tárgyévi jövedelemként kell figyelembe venni, és a tárgyévi rendelkező nyilatkozatot megalapozó befizetésnek kell tekinteni akkor is, ha az részben vagy egészben az előző évre eső hónapok szerinti hozzájárulás adóköteles része.
Ugyanez vonatkozik az egészségpénztári és az önsegélyező pénztári hozzájárulás adómentes részére is az adóköteles béren kívüli juttatások meghatározása szempontjából. Amennyiben az utólagos befizetésre 2008. január 15 -ét követően került sor, akkor az adóköteles rész a 2008. évi keretet "rontja".