2008. március. 12. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 12. 13:38 Karrier

Rehabilitációs foglalkoztatás: munkáltatók csődhelyzetben

Utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló, mert a szaktárca megváltoztatta a foglalkoztatók finanszírozásának formáját - közölte Fonai László, a Magyarországi Akkreditált Munkaadók Országos Szövetségének (MAÉSZ) elnöke elnöke a szervezet alakuló ülésén.

Több, rehabilitációs foglalkoztatás területén dolgozó munkáltató a csőd szélére került, mivel ebben az évben még nem kaptak támogatást, sőt sokuknak még finanszírozási szerződése sincs a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal.

A csődhelyzet oka, hogy múlt év nyarán megváltozott a finanszírozás menete: a normatív finanszírozás megszűnt, és pályázati rendszert vezettek be - mutatott rá Fonai László. A pályázatokon alapuló támogatási rendszer működési nehézségeket okoz a cégeknek, mivel évente kell új pályázatot beadni és bevezették az utófinanszírozást is.

Ennek hatására számtalan cég eladósodott, "több százmilliós hiteleket vettek fel, a csőd szélén táncolnak. A pályázati rendszerben nem lehet előre tervezni, mivel kétséges, hogy megkapjuk e a támogatást, így ellehetetlenül a munka" - mondta Fonai.

A MAÉSZ elnöke rámutatott: jelenleg nincs kommunikáció a szaktárca és a szervezetek között. A munkáltatók párbeszédet sürgetnek, a MAÉSZ megalakulásának így éppen az a célja, hogy kapcsolatot teremtsen a jogalkotó, a jogalkalmazók és a támogatásban részesülők között - mondta Fonai László.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.