2008. április. 08. 13:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 08. 14:05 Vállalkozás

Miért kevés a tőke a kisvállalkozásokban?

Mindössze 575 millió forint friss tőkét invesztáltak pénzügyi befektetők, összesen 35 hazai kis- és középvállalkozásba 2006-ban - derül ki a Start Tőkegarancia Zrt. felméréséből. A tőkebefektetések alacsony szintjének kialakulásában a gazdaságiak mellett kulturális és társadalmi okok is közrejátszanak.

A Start Zrt. felmérésében azt vizsgálta, hogy mekkora volt a magyarországi kis- és középvállalkozásokba (kkv) 2006 folyamán befektetett tőke nagysága, és a tőke mely ágazatokba érkezett. A felmérés 36 281 vállalkozásra terjedt ki, melyek 100 millió feletti árbevételt könyveltek el 2006-ban. Mindössze 35 társaságnál történt a jegyzett tőkéhez viszonyítva jelentős, és új befektető által végrehajtott tőkeemelés, összesen 575 millió forint értékben.

„A kkv-k alacsony tőkebevonási szintje a következő főbb gazdasági okokra vezethető vissza; az olcsóbb és elérhetőbb hitelforrások; a tőkekínálat kedvezőtlen struktúrája; a kkv-k magas kockázati szintje; a kkv-k pénzügyi helyzetének átláthatósága; valamint a befektetők jog- és érdekérvényesítésének problémái” – összegezte tapasztalatait Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia vezérigazgatója. Emellett ki kell emelni a kulturális és társadalmi okokat is, melyek elsősorban a bizalmi viszony megteremtésének lehetőségét, időigényét, és jelentős szemléletbeli különbséget is takarhatnak, hiszen hazánkban például csak a 80-as, 90-es években kezdtünk hallani arról, hogy van úgynevezett win-win szituáció is, azaz olyan üzlet, amelyen mindkét fél nyerhet.

Olcsóbb és elérhetőbb hitelforrások

Közismert, hogy a tőkefinanszírozás költségesebb a vállalkozások számára, mint a hitel. Ezért a vállalkozások, amíg vagy amikor már tehetik, hitelből finanszírozzák fejlesztéseiket. Míg 1999-ben mindössze 460 milliárd Ft volt a kkv-k banki hitelállománya, addig 2007 végére a hitelfelvétel közel megtízszereződött, elérte a 4300 milliárd forintot.

Bár sokszor elhangzik, hogy a kisvállalkozások GDP-hez viszonyított 15 százalékos hitelállománya még mindig messze elmarad a fejlettebb európai gazdaságokétól és a kettős könyvvitelt vezető vállalkozások mindössze negyedének van bankhitele, ne feledkezzünk el arról a tényről, hogy a közel 700 ezer magyarországi cég jelentős része kényszervállalkozás, illetve munkaviszonyt helyettesítő egy- vagy néhányszemélyes vállalkozás, amely nem hitelképes, illetve nem is áll szándékában hitelt felvenni.

A hazai kkv-k saját tőkéje átlagosan 26,8 millió forint volt 2005 végén, tehát a 700 ezer magyarországi cégnek együttesen 18 760 milliárd forint tőkéje volt. A saját tőkéhez viszonyítva a banki hitelállomány már 23 százalékot tesz ki, ami semmiképpen sem tekinthető alacsony értéknek, figyelembe véve a kisebb cégek nagyvállalatokénál magasabb hitelezési kockázatát.

Természetesen a bankok kkv-k iránti növekvő érdeklődése, aktivitása mellett is van még tere a további fejlődésnek a hitelezésben, különösen a mikrohitelek területén. Kedvező fejlemény, hogy 2008-tól a korábban banki hitelhez nem jutott mikrovállalkozások rendelkezésére áll az európai JEREMIE forrásokból finanszírozott 83 milliárd forintos kedvezményes Mikrohitel Program is.

A tőkekínálat kedvezőtlen struktúrája

A néhány tucat Magyarországon aktív kockázati- és magántőke-befektető több százmillió eurót szeretne befektetni. Csakhogy méretgazdaságossági okokból ők nem a kkv-k által igényelt 5-150 millió forint közötti befektetési lehetőségeket keresik, hanem a több millió euró értékűeket. A kisebb cégekbe invesztált kisebb befektetések aránytalanul nagy menedzsmentidőt vesznek el a befektetést kezelő munkatársaktól, sőt sokszor még többet, mint egy-egy nagyobb befektetés, ugyanakkor a kockázat magasabb és az elérhető hozam abszolút értékben sokkal kisebb, mint a nagybefektetéseknél.

Természetesen akadnak hazai magánbefektetők is, úgynevezett üzleti angyalok, akik hajlandóak kisebb, 5-100 millió forintos összegeket is befektetni és aktívan részt venni, főként korai szakaszú vállalkozások felépítésében. Őket ugyanakkor nem könnyű megtalálni, nálunk még nem jöttek létre azok az üzleti angyal klubok, amelyek együttműködve, kockázataikat megosztva fektetnek be a cégekbe.

A 2000 utáni időszakban a tőkekereslet és -kínálat ellentmondásának feloldására több állami tulajdonú tőkebefektetési társaság, befektetési alap jött létre, melyek milliárdos nagyságrendben fektettek be 50 és 300 millió forint közötti tőkét hazai kkv-kba. A programok sikeresek voltak, a vállalkozások jobban bíztak az állami befektetőkben és a befektetett tőke kisebb mérete is jobban megfelelt igényeiknek. Magyarország EU-s csatlakozása után ezeket a programokat meg kell szüntetni, vagy privát tőkét kell bevonni, mert Brüsszel nem nézi jó szemmel, sőt kifejezetten tiltja a tisztán állami tőkebefektetéseket.

Magas kockázati szint

A kisebb értékű befektetések általában kisebb cégekhez kapcsolódnak, amelyeknek a működési, vezetési kockázatai is magasabbak. Egy kisebb vállalkozásnak kevés vevője, kevés beszállítója, kevés terméke, szolgáltatása van, arról nem is beszélve, hogy általában a cégvezetés is egy főt jelent. Ha az értékesítés, a beszerzés vagy a működés, illetve a vezetés területén kedvezőtlen esemény következik be, az akár a cég végét is jelentheti. A legnagyobb vevő csődbe megy, munkaképtelenné válik a vezető, új, erős versenytárs jelenik meg a piacon, változnak a működést befolyásoló jogszabályok. Egyenként valamennyinek kicsi a valószínűsége, de ezek a kockázatok összeadódnak, s mértékük együttesen már nem elhanyagolható. Egy nagyobb cégnél mindig nagyobb az esély a túlélésre, a kockázatok kezelésére.

A befektető szemüvegén keresztül nézve, még ha jól is alakul az invesztíció, a nagyobb befektetésen százalékosan kevesebb a hozam, a kicsin viszont abszolút értékben kevés. Ha egy 100 milliós befektetést megduplázunk (100 százalékos hozam), akkor keresünk rajta 100 milliót. Ha egy 1 milliárd forintos befektetésen csak 50 százalékos hozamot érünk el ugyanezen idő alatt, akkor 500 millió forintot nyerünk. Mindemellett egy darab 1 milliárd forintos befektetést megtalálni, és menedzselni könnyebb és olcsóbb is, mint a példánkban szereplő ugyanakkora abszolút hozam eléréséhez szükséges öt darab kisbefektetést. Arról nem is beszélve, hogy annak, hogy mind az öt remek befektetésnek bizonyul majd, kicsi az esélye.

A hazai vállalkozások jelentős részénél tapasztalható, hogy pénzügyi kimutatásaik nem a vállalkozás tényleges pénzügyi helyzetét tükrözik. Az értékesítés egy része számla nélkül történik, ugyanakkor ennek költségeit elszámolják a vállalkozásban, így az eredményesség rosszabb a ténylegesnél. A vezetők, tulajdonosok és hozzátartozóik személyes fogyasztásának egy részét is költségként számolják el (mobiltelefon, gépkocsi, utazás), ami tovább csökkenti az eredményt és ezáltal az adóalapot. Kétségtelen, hogy a jelenlegi bonyolult, túladminisztrált adórendszer, amely magas adó- és járulékterhekkel párosul, nagyban hozzájárul az átláthatatlanság kialakulásához és fennmaradásához.

Ha új befektető jelenik meg a láthatáron, nehéz elmagyarázni, miért érné meg neki befektetni az adott vállalkozásba. Ha sikerül is bemutatni a valós helyzetet, felmerül a kérdés: hogyan biztosítható a befektető számára a papíron nem létező, de mégis meglévő nyereség arányos részének kifizetése? Mivel pedig ez nem legális nyereség, nem lehet róla szerződést írni, könyvelést vezetni. Ehhez olyan bizalmi kapcsolatra lenne szükség, ami ismeretlen befektető és a vállalkozó között nyilvánvalóan nem állhat fenn.

A befektetők jog- és érdekérvényesítésének problémái 

Ma Magyarországon egy gazdasági jellegű jogvita peres úton történő rendezése, a jogerős ítélet megszületése hónapokat, sok esetben éveket vesz igénybe. Ezt követi a szintén hosszadalmas végrehajtási eljárás. Mire ennek vége, az egyébként nyertes fél azt veheti észre, hogy eltűnt a végrehajtható vagyon. Ugyanez a helyzet a befektetők és a vállalkozók közötti esetleges jogviták során is.

Sok pórul járt befektetőről olvashatunk, hallhatunk rémtörténeteket, hogyan semmiztek ki passzív, kisebbségi befektetőket ügyeskedő vállalkozók. És bár az ilyen esetek száma nem túl nagy, a hír visszhangja azt a benyomást kelti, hogy a vállalkozók megbízhatatlanok. Ezért a befektetők százszor is meggondolják, hogy általuk nem ismert vállalkozókra rábízzák-e a pénzüket. És a végén arra a következtetésre jutnak, hogy jobban teszik, ha állampapírt vesznek pénzükön és nyugodtan alszanak. Ugyanakkor nagyon kevés sikersztoriról hallhatunk, ahol a vállalkozó és a befektető egy sikeres fejlesztés után együtt ünneplik közös sikerüket.

Társadalmi-kulturális okok

Bár a fenti okok is tartalmaznak a gazdasági szempontok mellett úgynevezett szoft elemeket is, külön érdemes hangsúlyozni utóbbiak meghatározó jelentőségét. Ne feledjük el, hogy a magyar vállalkozások gyakorlatilag a 90-es években kezdték pályafutásukat, ezért amikor nyugati vállalkozásokkal hasonlítjuk őket össze, akkor kicsit az almát hasonlítjuk a narancshoz. Mindkettő kerek és mindkettő gyümölcs, de itt nagyjából vége is a közös vonásoknak.

A vállalkozások sajátos társadalmi-gazdasági környezetben és sok esetben kényszerek hatására jöttek létre. Például azért, mert egy vállalat munkatársával közölték, hogy munkaviszonyban ezentúl nem számítanak rá, de vállalkozóként elvégezheti azt a munkát, amit eddig is, és mivel ez nem tölti majd ki teljes idejét, más cégekkel is együtt dolgozhat. Sokan éltek ezzel a lehetőséggel és céget alapítottak, van egy, legfeljebb két-három ügyfelük, de sohasem gondoltak arra, hogy új alkalmazottak felvételével kibővítsék tevékenységüket. Ezek a cégek tehát nem tekinthetőek klasszikus vállalkozásoknak, inkább a bennük közreműködő személy(ek) megélhetését szolgáló, munkaviszonyt helyettesítő gazdasági társaságoknak. Számuk több százezerre tehető, minimális tőkével jöttek létre és nem is kívánnak tőkét bevonni, sem hitelt felvenni.

Mint ahogyan a magyar társadalom egészében óriási a bizalmatlanság egymással, a társadalmi szervezetekkel és az állam szervezeteivel szemben, ugyanígy a befektetők és a vállalkozók között is nagyfokú a bizalom hiánya. A vállalkozó sokszor úgy gondolja, a befektető el akarja venni tőle a céget. A vita általában abban a kérdésben csúcsosodik ki, hogy kié legyen a többségi részesedés. A befektető pedig attól fél, hogy a vállalkozó úgy tekinti a befektetést, mint egy ajándékot, amit nem kell visszafizetni és soha egy fillért sem fog belőle viszontlátni.A bizalmi viszony csak hosszabb idő alatt és az egymásról szerzett kedvező tapasztalatok alapján jöhet létre. Ezért is van az, hogy egy-egy befektetésre a befektető és a vállalkozás közötti első kapcsolatfelvétel után több hónappal, akár évvel kerül sor.
 
Az elmúlt 60 év, de még a magyarországi feudalizmus több évszázadának kulturális öröksége is itt van velünk. Menedzser és vállalkozó generációk nőttek fel abban a szemléletben, hogy jó üzletet csak mások (köztük mindenekelőtt az állam) kárára vagy mások tudatlansága kihasználásával csinálhatunk. Nem véletlen, hogy Magyarországon a szövetkezeti forma sohasem vált meghatározóvá, szemben több nyugati társadalommal. Csak a 80-as és 90-es években kezdtünk hallani arról, hogy van úgynevezett win-win szituáció is, azaz olyan üzlet, amelyen mindkét fél nyerhet.

A Start Zrt. megítélése szerint a kkv-k tőkeigényének növekedéséhez és tőke-ellátottsági feltételeinek javulásához hosszabb időre lesz szükség. Ugyanakkor már ma is vannak szép számmal olyan vállalkozások, amelyek az említett kulturális béklyóktól megszabadulva, átláthatóan, befektető-barát módon működnek, van világos és reális növekedési stratégiájuk és ehhez tőkét kívánnak bevonni fejlődésük felgyorsítása érdekében.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.