2007. szeptember. 03. 10:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 03. 10:00 Vállalkozás

Ecostat: alig változott a kkv-index augusztusban

Az Ecostat kis- és középvállalati (kkv) konjunktúra indexe augusztusban 93 százalék, ami csaknem megegyezik az egy hónappal korábbi szinttel, tavaly augusztusban 82,5 százalék volt - közölte hétfőn legújabb felmérését az intézet.

A júniusi szélsőséges elmozdulástól eltekintve az elmúlt fél évben a mutató értéke kiegyensúlyozottan, mintegy tíz százalékponttal emelkedett. Ez az Ecostat elemzői szerint azt mutatja, hogy a kkv szektor 2007 végére és 2008 első hónapjaira a nemzetgazdaság helyzetét kedvezőbbnek értékeli, mint saját vállalkozása kilátásait. Az előző hónapok prognózisaihoz képest a makrogazdasági változások előrejelzése tendenciájában erősödő derűlátást tükröz.

A következő fél évre vonatkozóan a hazai gazdaság kilátásait javulónak ítéli a kkv-k 30 százaléka, változatlannak több mint harmaduk. A pesszimista vélekedések aránya fele az egy évvel ezelőttinek, 35 százalék.

Saját vállalkozásuk helyzetmegítélése nem változott, javuló feltételekben bízik a cégek több mint ötöde, kiszámítható lehetőségeket vár 46 százalékuk. Vállalkozása működésében negatív fordulat bekövetkezésétől a cégek harmada tart.

A tevékenységüket bővítő cégek aránya 30 százalék. A kkv-k több mint kétharmada fél éven belül nem lát esélyt a növekedésre, ez az arány megegyezik a nyolc havi átlagmutatóval.

Helyzetüket egy éven belül veszélyeztető verseny erősödését a vállalkozások negyede feltételezi, új erős versenytárs megjelenésétől 39 százalékuk tart. A versenyhelyzet romlásával kapcsolatban az aggodalom erősödik, ennek hátterében az elavult termelési háttérrel rendelkező vállalkozások túlélési esélyeinek csökkenése áll.

Rövid távon a hazai tulajdonú vállalkozások a termelés alapvető feltételeiben pozitív fordulat bekövetkezésével nem számolnak. A cégeket az egyensúly javítását kiemelten kezelő kormánystratégia konkrét intézkedései érzékenyen érintik. A vállalkozások szerint tevékenységük bővítését döntően az elégtelen belföldi kereslet, a gazdasági környezet bizonytalansága és a tőkehiány korlátozza.

Értékesítési lehetőségeikről belföldi viszonylatban a júliusinál kedvezőtlenebb képet vázoltak a cégek. Hazai piacaikon változatlan lehetőségekkel számol 43 százalékuk, javulást 27 százalékuk vár. Az exportpiaci lehetőségek megítélésekor a kkv-k háromnegyede nem számol változással, bővülő piacokat az előző havival egyezően 22 százalékuk remél.

A kkv szektor rövid távú pénzügyi helyzete az elvonások és a közvetlen költségek emelkedése miatt várhatóan romlani fog. A fejlődőképes termelési struktúrával rendelkező hazai vállalatok számára kedvező lehetőséget az uniós transzferek többletforrása jelent.

A 2008 márciusáig terjedő időszakra likviditásuk változatlanságát feltételezi a kkv-k 56 százaléka, pénzügyi helyzetük rosszabbodásával 25 százalékuk kalkulál. A kiadások növelésével előálló finanszírozási feszültségek enyhítésére a vállalatok legtöbbje pénzintézeti hitel felvételét, fejlesztései elhalasztását alkalmazná.

A gazdálkodásukban jelentkező pénzügyi nehézségek és az értékesítési lehetőségek szűküléséből adódó kapacitásfelesleg miatt a kkv-k fejlesztési pénzforrásaik átcsoportosítására, más irányú felhasználására készülnek. 2007-ben a fejlesztések csökkenése várható, ezen belül a termelő ágazatok aktivitása elmarad a kívánatostól.

A kis- és középvállalatok augusztusban mért beruházási hajlandósága 58,1 százalék, megegyezik az áprilisi értékkel. A cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája - összhangban a likviditás várható gyengülésével - egy éve csökken.

2007 júliusában a fogyasztói árak 8,4 százalékkal nőttek. Nem kis meglepetésre a legnagyobb bizonytalanságot jelentő élelmiszer árak júniushoz képest csökkentek, emelkedett viszont a szolgáltatások ára. 2007 végére az Ecostat 5,5-6 százalékos árindexet jelez.

Augusztusban a hazai vállalatok átlagos inflációs előrejelzése idénre 7,1 százalék, alacsonyabb az elemzői várakozásoknál. A decemberi 12 havi árindex előrejelzése alig változott, irreálisan magas 7,3 százalék. A saját hatáskörű értékesítési áremelési szándék emelkedett, a júliusi 4,9 százalékkal szemben augusztusban 6,0 százalékra nőtt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.