Mennyi ehót fizetünk az osztalék után
A nyári adótörvény-módosításokkal felemelt mértékű és egyebek mellett az osztalék után is fizetendő százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) átmeneti szabályai még a hozzáértőknek is fejtörést okoznak. Az APEH egy állásfoglalás kiadásával próbálta a helyzetet tisztázni.
Egyesek már törték a fejüket, hogy az év vége előtt gyorsan osztalék-előleget osszanak ki, a magasabb mértékű eho-teher elkerülése végett. Pedig az ilyen kifizetés extra adminisztrációval, évközi, könyvvizsgáló által hitelesített mérleg készítésének kötelmével jár, hogy egy ilyen - legalább is kétséges - jogértelmezés utólag felmerülő APEH-bírálatának veszélyeiről ne is beszéljünk.
A zavar a nyári emelést hozó törvény azon megfogalmazásából eredt, amely szerint a magasabb mértéket a (2007. január elsejei) „hatályba lépést követő időszakra kifizetett (juttatott, elszámolt) jövedelmekre kell alkalmazni”. Vagyis első látásra ez ennyit jelentene, hogy a 2006. évi eredményből kifizetett, tehát szükségszerűen 2007. január elseje után kézhez kapott („juttatott, elszámolt”) osztalékból nem a korábbi 4, hanem 14%-os ehot kellene levonni. A magyar jogi körülmények között edződött adószakember ugyanis ilyenkor rutinosan a korábban megszokott hatósági eljárásból indul ki, amelyet röviden úgy lehet összefoglalni: jogértelmezési bizonytalanságok alkalmával mindig olyan álláspont kerekedik felül, amely a kibocsátónak, vagyis a Magyar Államnak előnyösebb.
Lássunk mégis csodát, az APEH honlapján található és az illetékes Pénzügyminisztériummal egyeztetett állásfoglalás szerint az idézett törvényhelyet ezúttal az adófizetőknek előnyösebb értelmében kell alkalmazni. Vagyis, a 2006. évre elszámolt, 2007-ben kifizetett 25, illetőleg 35 százalékos adóterhet viselő osztalék, vállalkozói osztalékalap (ez az egyéni vállalkozóknál keletkező tétel) után csupán 4 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást kell fizetni. Tehát a 14 százalékos ehot első alkalommal csak a 2007. évre elszámolt és legkorábban 2008-ban kifizetett összegekre kell alkalmazni - feltételezve persze a manapság megszokottnak egyáltalán nem nevezhető helyzetet, vagyis, hogy az említett időpontig semmilyen változás sem következik be a vonatkozó törvényekben.
A tárgyhoz tartozik még: az ominózus 4%-os ehot bevezető 2005-évi törvény az idei változtatásokkal ellentétben világosan lefekteti, hogy a 2005-ben, vagy bármely korábbi évben megszavazott osztalékot (illetve vállalkozói osztalékalapot) utoljára ilyen tehertől mentesen legkésőbb idén december harmincegyedikéig lehet kifizetni. Ha valaki ezen összegek kifizetését az ezt követő időkre halasztaná, rá is a fentebb részletezett általános szabályok vonatkoznak.
Michnai Attila