Iskolapadból franchise-hálózatba?
Friss diplomások gyakran indítanak franchise-vállalkozást, a gyors meggazdagodás reményében. Csatlakozni egy jól ismert márkájú hálózathoz, folyamatosan terjeszkedő – holtbiztos lehetőségnek tűnik, de a buktatókkal kevesen számolnak előre.
Fontoljuk meg a következő tanácsokat, mielőtt csatlakoznánk bármilyen a franchise-hálózathoz:
1. Nagy szerepe van a vezetői képességeknek!
A friss diplomások többsége zavarba jön, amikor alkalmazottakat kell felvennie, mivel kevés a munkatapasztalata. A zöldfülű franchise-átvevőnek célszerű megfigyelnie, főnöke hogyan tartja a kapcsolatot munkatársaival, ügyfeleivel. Érdemes öszeállítania egy listát azokról a munkahelyi problémákról, melyeket felismer, meghallgatnia kollégái véleményét az ideális főnök vezetői képességeiről, és arról, hogy milyen változást látnának szívesen a cégnél.
2. Vállalkozni csak időkorlát nélkül szabad!
Az üzlet sikerre viteléhez nemcsak anyagiak, de kellő idő is szükséges. Ha valaki kgondolkodik azon, hogy csatlakozzon-e egy franchise-hálózathoz, tudnia kell ez egy hosszú távú terv. Hamar kiábrándulnak a franchise-ból azok, akik nem bírják kivárni, amíg a rendszer proftot termel.
3. Mélyvízbe ugrás helyett a szamárlétrát kell megmászni!
Mielőtt a franchise-átvevő eldönti, hogy csatlakozni szeretne egy hálózathoz, célszerű ott alkalmazottként elhelyezkednie. Alkalmazottból vezetővé vagy vezetői asszisztensé válni gyors folyamat is lehet egy kis vállalkozásoknál. A vezetői pozíció olyan betekintést nyújt az üzlet mindennapi működtetés rejtelmeibe, ami a leghasznosabb tapasztalat lehet egy vállalkozás sikerre viteléhez.
A franchise-hálózat indítása tehát mindenképpen megfontolandó kezdés egy fiatal számára, az Egyesült Államokban számos fiatal csatlakozik franchise-hálózathoz a diploma megszerzése után. Magyarországon még nem jellemző ez a tendencia, de valószínűleg néhány éven belül a friss diplomások lesznek a franchise-hálózatok számára az egyik célcsoport a terjeszkedésben.