Negyedével drágulhat a baromfi
A madárinfluenza-pánik előtt a csirkefeldolgozók mintegy 400 forintos értékesítési átlagárral számolhattak, de mostanra drasztikus, kilogrammonként 50 forintos árcsökkenés következett be – hívták fel a figyelmet a Baromfi Terméktanácsnál. Mivel a csirkeágazat 5-6 éves átlagban számolva 1,5-2 százalékos haszonkulccsal dolgozik, az áresés elvitte ezt a nyereséget, s a termelés veszteséges lett.
A takarmánybúza ára – ha van kínálat – 45 százalékkal, míg a búzáé 27 százalékkal haladja meg a januárit, ráadásul mivel a takarmányként nélkülözhetetlen szója és a premixek is importból származnak, utóbbiaknál a forint árfolyamromlása okozott 15 százalék árnövekedést. Már az elmondottak
miatt is súlyos áremelési kényszer nehezedik az abrakfogyasztó ágazatokra, a baromfiágazatban azonban tetemesek az energiaterhek is.
A csirketartással foglalkozó nagykanizsai Kovács Ferenc saját számításai szerint egy kilogramm csirke takarmányköltsége ma 100-110 forint, a naposcsirke ára pedig átlagosan 35 forint körüli kilogrammonként, miközben a felvásárlási árak 165–168 forint közöttiek, azaz 30 forint marad az egyéb költségekre: energiára,
banki tartozás törlesztésére, kamatokra, járulékokra.
A terméktanács adatai szerint nyáron ugyan csak a naposbaromfinál kell fűtés, de a szellőztetés többletáramot igényel. Ilyenkor a takarmány árán túl mintegy 65–70 forint önköltség terhel egy kilogramm élőbaromfi-húst. Amennyiben pedig az energiaköltség 15 százalékkal nő – mint ahogy az megtörtént –, a költségnövekedés 15-20 forint kilogrammonként. A vágáskor egy kilogramm élő baromfiból 0,70-0,75 kilogramm áru keletkezik, vagyis a költségnövekedés erre a mennyiségre vetítve a vágott árunál már mintegy 25 forint többletet mutat.
E tételekhez hozzá kell adni az adók, járulékok növekedését a termelőknél, feldolgozóknál egyaránt, s szeptembertől mindehhez hozzájön még az áfa 5 százalékos növekedése. Mindezeket összegezve kiderül, hogy csupán a veszteségek kompenzálásához 15–20 százalékos áremelkedésre van szükségük a termelés szereplőinek a kereskedők felé – hangsúlyozták a terméktanácsnál, érzékeltetve, hogy ez mintegy 25 százalékos áremelést valószínűsít szeptember elejétől.
Jogerősen felszámolás alá került a Mónos Péter 46 százalékos tulajdonában lévő Carnex Kft. is a Carnex-cégcsoporthoz tartozó több vállalkozás után – tudta meg lapunk. Felszámolás alatt van már a Merian Rt., a Borsi Húsipari Rt., a Falcotrade Rt., a Miskolci Hűtőipari Rt., a Békéscsabai Baromfifeldolgozó Kft., a Zalabaromfi Rt. és a Goldsun Rt. A mezőkovácsházi baromfifeldolgozót működtető Merian-Szerviz Kft. egyelőre nincs felszámolás alatt, a Carnex-csoport főbb cégei közül ma már csak kettő van lábon: a Pápai Hús Rt. és az MFB-s kisebbségi tulajdonú Kiskunhalasi Baromfifeldolgozó Rt.