2010. június. 22. 10:16 Utolsó frissítés: 2010. június. 22. 10:06 Munkaviszony

Jár-e próbaidő alatt cafeteria?

Milyen szabályozás vonatkozik a szabadság kiadására? Jár-e próbaidő alatt cafeteria? Mit tehet az, akit elbocsátásakor jogellenes fenyegetéssel vettek rá a közös megegyezés aláírására? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

Munkáltatóm próbaidő alatt, egyoldalúan, a munkaviszonyom megszűntetésével elbocsátott állásomból. (Ehhez nyilván joga van.) Viszont az utolsó munkában töltött hónapra a munkaszerződésben is rögzített béren kívüli juttatás kifizetését megtagadta, az alábbi indokkal: ".. nálunk a szokás az, hogy aki nem dolgozza végig a hónapot, annak nem jár, mert ez csak adható, és az kapja, aki végigdolgozza a hónapot..." Az én álláspontom szerint viszont nem adható, hanem jár, A munkaszerződésemben a juttatásokra vonatkozólag az alábbiak szerepelnek: "Munkavállaló alapbérét a felek bruttó 73 500 forint/hó bérben és 15.000.- Ft/hó béren kívüli juttatásban állapítják meg". Ez a megfogalmazás az én olvasatomban azt jelenti hogy a 15 000 forint értékű béren kívüli juttatás az alapbér része, tehát a munkaviszonyom megszűnéséig időarányos összegben ennek kifizetését teljesítenie kellene volt munkáltatómnak. A kérdésem: helyes-e az én értelmezésem, vagy a béren kívüli juttatás minden esetben csak egy "adható" kategória?

Munkabérnek minősül minden a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján közvetve vagy közvetlenül nyújtott pénzbeli és természetbeli ellátás. Próbaidőre általában nem szoktak kikötni cafetériát azaz béren kívüli juttatást. A teljes munkaszerződés ismerete nélkül azonban nem tudok pontos választ adni, de ha a próbaidőről vagy a munkabérről szóló rendelkezések nem tartalmazzák azt a kikötést, hogy a próbaidő alatt a munkavállaló nem jogosult béren kívüli juttatásra, úgy az Ön értelmezése helyes, és jár az időarányos összegű kifizetés.

További kérdésekért és válaszokért kattintson ide!

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.