A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2019. február. 14. 13:15

Mikor sportoljunk - munka előtt vagy után?

Melyik a legideálisabb időpont a testmozgásra? A válasz részben attól függ, mit szeretnénk elérni vele. Az alábbi egyszerű, kutatásokon alapuló útmutató segítséget nyújthat a döntésben.

A reggeli sportolás azoknak ajánlott, akik a mozgással...

- Fogyni szeretnének: amikor ugyanis reggel felkelünk, alacsony a vércukorszintünk, mert legalább 8 órája nem ettünk. Mivel a reggeli futás energiát igényel, a szervezet felhasználja a szöveteinkben tárolt zsírt, hogy ellássa a sejteket cukorral. Ha evés után sportolunk, akkor az éppen elfogyasztott táplálék fogja energiával ellátni a sejteket. A reggeli testmozgással gyakran 20%-kal több zsírt égetünk el, mint a későbbi, étkezés utáni edzésekkel.

- Jobb hangulatot szeretnének: a kardioedzés – az úszás, a futás vagy akár a kutyasétáltatás is – hangulatjavító hatású. Ha reggel mozgunk, akkor egész nap élvezhetjük ezt a hatást. Ha este, akkor viszont a jótékony hatás egy részét átalusszuk.

- Rendszeresen szeretnének sportolni: néhány kísérlet ugyanis azt támasztja alá, hogy nagyobb eséllyel tudjuk tartani magunkat a rendszeres testmozgáshoz, ha reggelente sportolunk. Ezért ha nehezünkre esik tartani magunkat a tervhez, akkor a reggeli edzés segíthet a jó szokás kialakításában, különösen, ha rendszeres partnert találunk.

- Izmot akarnak építeni: a nap folyamán változnak a fiziológiai adottságaink. Például a tesztoszteron hormonszintje reggel tetőzik. A tesztoszteron segít az izomépítésben, ezért ha súlyzós edzést végzünk, azt a kora reggeli órákra időzítsük.

A késő délutáni vagy esti sportolás pedig inkább azoknak ajánlott, akik...
 
- Tartanak a sérüléstől: amikor ugyanis izmaink be vannak melegedve, akkor rugalmasabbak és kevésbé hajlamosak a sérülésre. Ezért nevezzük „bemelegítésnek” az edzés elején végzett gyakorlatokat. A testhőmérsékletünk alacsony, amikor reggel felébredünk, majd a nap folyamán folyamatosan emelkedik, és késő délután és kora este tetőzik. Ez azt jelenti, hogy ha későbbi időpontban mozgunk, akkor az izmaink már melegebbek, és ritkábbak a sérülések.

- A legjobb formájukban akarnak lenni: a délutáni edzés nemcsak azt jelenti, hogy kisebb eséllyel sérülünk meg, hanem gyorsabban is tudunk sprintelni és nagyobb súlyokat tudunk felemelni. A tüdőfunkció jobb ebben a napszakban, ezért a keringésünk több oxigént és tápanyagot szállít a sejtjeinkhez. Ebben a napszakban vagyunk a legerősebbek, ekkor a legrövidebb a reakcióidőnk, a legjobb a kéz-szem koordinációnk és a legalacsonyabb a pulzusszámunk és a vérnyomásunk. Ezek miatt ilyenkor nyújtjuk a legjobb teljesítményt. Nem véletlen, hogy aránytalanul sok olimpiai rekord született késő délutáni és kora esti órákban, különösen a futó- és úszószámokban.

- Szeretnék jobban élvezni az edzést: délután ugyanis egy kicsit jobban bírjuk a testmozgást akkor is, ha ugyanannyit mozgunk, mint délelőtt. Ez azt sugallja, hogy szellemileg és lelkileg kevésbé megterhelő a délutáni edzés.

A fenti cikk szerkesztett részlet Daniel H. Pink Mikor? című könyvéből.

Miért van olyan nagy jelentősége a kezdésnek? Mikor ideális állásinterjúra menni vagy megházasodni? Könyvében Daniel H. Pink rávilágít, hogy az időzítés nem művészet, hanem tényleges tudomány, amelynek segítségével sikeresebben élhetünk, dolgozhatunk és teljesíthetünk. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.