Vállalkozás hvg.hu 2024. november. 30. 19:08

Bezárják London két legikonikusabb, történelmi piacát

A Billingsgate halpiac helyén lakások, a Smithfield húspiac területén pedig kulturális negyed és múzeum épül.

Néhány éven belül bezár London két leghíresebb piaca: a halat áruló Billingsgate  és a húst kínáló Smithfield. Még ha nem is a jelenlegi formájukban, de mindkettő évszázadok óta létezik.

A döntést a brit főváros történelmi központja, a londoni City-t irányító hatóság (City of London Corporation) hozta meg, mely hamarosan benyújtja a parlamentnek az erről szóló törvényjavaslatot – írta az AP hírügynökség. A magas költségek miatt a hatóság azt a korábbi ötletet is elvetette, hogy új helyszínre költöztesse az árusokat. Ehelyett pénzügyi kompenzációt és tanácsokat kapnak, hogy legyen idejük felkészülni a várhatóan 2028-as bezárásig, és kitalálni, hol folytatják – akár egyedül, akár csoportosan.

A hús-és a halpiac több száz éves múltra tekint vissza London történelmében. Smithfield (címlapképünkön) árusai jellemzően a város éttermeit szolgálják ki, a munkát késő este kezdik és hajnali hatkor zárnak. A környékbeli puboknak még különleges engedélye is van, hogy kora reggel kinyissanak, és kiszolgálják a piac dolgozóit.

A Billingsgate halpiac gyökerei egészen a XI. századra nyúlnak vissza, elődje a régi római városfal mentén épült, ahol valaha lovak, birkák és marhák cseréltek gazdát. A két piac hírneve nem mindig volt makulátlan, Charles Dickens a Twist Olivér és a Szép remények című regényeiben is említi Smithfieldet, mint a „szenny és mocsok központját”.

A londoni Billingsgate piac csak halat árul.
Wikimedia Commons

A Smithfield jelenlegi épületei a viktoriánus időkből származnak, 1958-ban nagy tűzvész pusztított a helyszínen. Billingsgate 1982 óta áll a jelenlegi helyén, London Docklands negyedben.

A Billingsgate területén 4000 új lakás építését tervezik, míg a Smithfield kulturális központ lesz, ahol az új Londoni Múzeum kap helyet.

Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.