A kínálkozó jó szerencse kihasználása érdekében bizonyos fajta gondolkodásmód kialakítására van szükség, amelyben a legfontosabb az élet lehetőségeire való nyitottság.
Richard Wiseman brit pszichológus a 2000-es évek elején kísérletsorozatot végzett olyan emberekkel, akik magukat „szerencsésnek” (sikeresnek és boldognak), illetve „szerencsétlennek” tartották (úgy érezték, semmi sem sikerül nekik az életben).
Egy kísérletben mindkét csoportot arra kérte, hogy számolják meg, hány kép van egy újságban. A „szerencsétlenek” szorgalmasan nekigyürkőztek a feladatnak, míg a „szerencsések” általában észrevették, hogy a 2. oldalon ez állt: „Ne számoljon tovább – ebben az újságban 43 fénykép van.” A „szerencsétlenek” a szorgos számolás miatt nem vették észre az alábbi szöveget sem: „Ne számoljon tovább! Szóljon a kísérlet vezetőjének, hogy ezt látta, és nyerjen 250 dollárt!”
Wiseman arra a következtetésre jutott, hogy amikor kihívással szembesültek, a „szerencsétlen” emberek kevésbé voltak rugalmasak. Egy adott célra koncentráltak, és nem vették észre, hogy más lehetőségeket elszalasztottak.
A szerencse az irányításunk alatt áll
„Ami szerencsének tűnik, valójában az észlelések, a személyiségjegyek, a döntések és a cselekedetek eredménye. Mindez pedig az irányításunk alatt áll”
- mutat rá Carol Sansone amerikai pszichológus is.
Általában főképp az extrovertált emberek tudják élvezni a szerencse előnyeit: ők azok, akik gyakrabban látják meg a szerencsés találkozások szépségeit, mert folyamatosan új ismeretségeket kötnek. Nem árt kíváncsinak lenni az ismeretlen tapasztalatok és más emberek, de különösen azok iránt, akik tapasztalataink körén kívül eső dolgokat tesznek.
A hajlandóság a kísérletezésre szintén kulcsfontosságú. Ha alkatilag óvatosak vagyunk, akkor elzárjuk magunkat a siker lehetőségeitől, még mielőtt esélyük lenne kibontakozni. Ha a szorongás felülírja a kíváncsiságot, abból tétlenség lesz.
Hogyan váljunk szerencsésebbé?
Tekintsünk a szerencsére fejleszthető és előmozdítható tulajdonságként vagy művészetként, amelynek fogásait el kell sajátítanunk. Az alábbi technikák segítenek növelni az esélyét, hogy új ötletek és lehetőségek nyíljanak meg előttünk:
Ápoljuk kapcsolatainkat: a különböző társadalmi rétegekből származó barátok és ismerősök - főként a pozitív hozzáállásúak - közössége segít szélesíteni a látókörünket.
Tartsuk magunkat szerencsésnek: legyünk pozitívak, és minden helyzetnek keressük a pozitív oldalát ahelyett, hogy másokat vagy a sorsot hibáztatnánk.
Nézzünk körbe: vegyük szemügyre a környezetünket, tartsunk szünetet, és változtassunk szokásainkon, hogy új szemszögből lássunk dolgokat!
Szegjük meg a szabályokat: lássuk meg, hogyan lehetne valamit másként csinálni, legyünk kreatívak és hallgassunk az ösztöneinkre, hogy megtudjuk, meddig mehetünk szembe a konvenciókkal.
Fogadjuk el a kudarcot: gyakoroljuk a mindennapi csalódás feldolgozását, és ismerjük fel, hogy a sikeres emberek is gyakran hibáznak vagy kudarcot vallanak.
Haladjunk a korral: tartsunk lépést a társadalmi trendekkel, amelyek inspirálhatnak, bármilyen projekten dolgozunk is.
A fenti cikk a Siker: a teljesítmény pszichológiája című könyv szerkesztett részlete. Hogyan győzzük le a sikertől való félelmünket? Megteremthető-e az egyensúly karrier és magánélet között? A Siker...közérthetően magyarázza el a teljesítménnyel kapcsolatos pszichológiai kutatások eredményeit, és könnyen alkalmazható módszerekkel segíti a kitűzött célok elérését. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.