A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2016. november. 20. 17:00

Egykor dülöngélt, ma még az edzéseit is ezrek nézik. Mivel jobb a többieknél az NBA James Bondja?

A kosárlabda sokat változott a „feltalálása” óta eltelt 125 évben, de néhány ökölszabály érvényben maradt. Aki hatékonyan akart játszani, azt kockáztatta, hogy a nézők elalszanak az unalomtól; aki viszont a látványos megoldásokra szavazott, búcsút inthetett a hatékonyságnak. Fantasztikus teljesítményével ezt törölte el Steph Curry, a Golden State Warriors irányítója.

Az NBA 2015-ös bajnokcsapatának kisembere rekordot jelentő 402 hárompontost hajigált össze az 2015-16-os alapszakaszban, több mint negyven (!) százalékkal megdöntve tavaly felállított csúcsát. Mindezt úgy, hogy a pálya méretei közben nem változtak, a mérkőzések továbbra is 48 percig tartottak, a gyűrű változatlanul 305 cm magasan volt, ráadásul Curry kitüntetett figyelemben részesült a védők részéről. A 2016-os bajnoki újrázás végül nem jött össze a Cleveland felejthetetlen feltámadása miatt, ettől függetlenül nyugodtan kijelenthetjük: történelmi alapszakaszában Curry olyan hatékony volt, mint előtte soha senki.

AFP / Frederic J. Brown

Családból hozott értékek

Stephen Curry 1988-ban született az ohiói Akronban. Édesapja, Dell tizenöt évet húzott le az NBA-ben, jelenleg szakkommentátorként dolgozik. Az egyetlen magyar NBA-profitól, Dávid Kornéltól tudjuk, hogy Dell Curry szinte minden edzésre levitte a fiait, akik a kötelező program végén a kisgyerekek szemtelenségével hívták ki apjuk csapattársait dobóversenyre, és testközelből látták, milyen elhivatottságra van szükség a világ legjobbjai között.

A Curry-házban nem kezdődött el étkezés asztali áldás nélkül, és a hit azóta is komoly hátországot jelent Steph számára. Feleségével, Ayeshával egy hittancsoportba jártak, de a gimnázium alatt esélyük sem volt közelebbről megismerkedni, mivel a lánynak tilos volt a randizás. Végül 23 évesen házasodtak össze, és azóta az NBA egyik mintapárját alkotják, kiegészülve két szupercuki lányukkal.

Manapság egy sikeres tengerentúli sportkarrier nem képzelhető el táplálkozási tanácsadó és saját szakács nélkül, így jól jön, hogy Ayesha népszerű gasztroblogot visz, és hamarosan saját tévéműsort indít, vagyis Steph biztos lehet abban, hogy amikor asztalhoz ül, olyat eszik, amire a szervezetének valóban szüksége van.

AFP / Timothy A. Clary

Munka, munka, munka

A törékeny alkatú Curry sosem tartozott a jövő nagy reménységei közé. Érettségi után csak a Davidson College ajánlott neki ösztöndíjat, amely története során mindössze öt játékost küldött az NBA-be. Három sikeres egyetemi év után végül beküzdötte magát a játékosmegfigyelők jegyzetfüzetébe, és a 2009-es válogatáson a hetedik helyen kelt. Az Év Újonca választáson aztán már második helyen végzett, de első éveit beárnyékolták bokasérülései – volt idénye, amikor a lehetséges 82-ből csak 26 meccsen tudott pályára lépni.

Ezen az aggasztó helyzeten a Warriors erőnléti edzője, Keke Lyles változtatott, aki a közös munka első lépéseként arra kérte Curryt, hogy csinálja meg a bikramjóga egyik alapgyakorlatát, a mérlegállást. Steph dülöngélt, mint falusi italbolt közönsége fizetésnapon.

Lyles javaslatára Curry ezután hozzálátott gyenge csípő- és farizmai erősítéséhez annak érdekében, hogy a gyors irányváltásokhoz elengedhetetlen kitámasztásokat ne bokából oldja meg, hanem a törzsével irányítsa a mozdulatot. A következő lépés a core-izmok megerősítése volt egy olyan gyakorlattal, amely leginkább arra emlékeztet, mintha egyenes háttal lehajolva emelnénk fel két bevásárlószatyrot. Az aprócska Curry ma 180 (!) kilóval végzi ezt a mozdulatsort.

A finomhangolt edzésprogram eredményeképpen az egykor sérülékeny irányító a Golden State utolsó 328 mérkőzéséből 315 alkalommal pályára lépett. Labdavezetését olyan gyakorlatokkal csiszolja, amelyek az egyszerű halandó számára felfoghatatlan szem-kéz koordinációt igényelnek. A meccsek előtt rituálisan végigzongorázott „műsor” annyira látványos, hogy az arénák már a feldobás előtt megtelnek.

Dobásain kétfős stábbal dolgozik. Ahelyett, hogy a mennyiségre menne rá, olyan dobásokkal próbálkozik, amelyek meccshelyzeteket szimulálnak, és folyamatosan tágítják a komfortzónáját: egyre messzebbről és egyre reménytelenebb helyzeteket gyakorol. A mások számára lehetetlennek tűnő dobáskísérletek Curry számára olyan szituációk, amelyekkel edzéseken már sokszor farkasszemet nézett.

AFP / Frederic J. Brown

Feltétlen bizalom és teljes szabadság 

Curry félelmetes teljesítményéhez arra is szükség van, hogy az edzői stáb és a csapattársak is mögé álljanak és támogassák. Ahogy James Bondnak is külön engedélye van az emberölésre, úgy dobhat Curry is akkor, amikor kedve tartja.

A Golden State Warriors vezetőedzője, Steve Kerr kiváló háttérrel rendelkezik: a ligatörténelem két meghatározó mestere, Phil Jackson és Gregg Popovich keze alatt játszott. 2015-ben úgy nyert tavaly bajnoki címet, hogy minden edzői húzása bejött. Sztárokat győzött meg arról, hogy a kezdőcsapat helyett a cserepadról álljanak be, és olyan kiegészítő embereket épített be a gárdába, akik mára nélkülözhetetlenné váltak.

Magyar sportolók és a hatékonyság

Kangyal Balázs | A 237-szeres magyar válogatott hokis 40 éves koráig játszott, és pályafutása utolsó éveiben egy, a külföldi csapattársaktól ellesett trükkel hozta magát jobb formába. A mérkőzések után sörözés helyett a konditerembe ment, és egy teljes testet átdolgoztató súlyzós edzéssel zárta a napot. A szokatlan terhelésnek köszönhetően erősebb volt, mint valaha, gyorsabban regenerálódott a szervezete, és a szezon legfontosabb szakaszában, a rájátszásban a törvényszerűen jelentkező fáradtság is elmaradt.

Bencsics Márk | A Budapest Wolves és a magyar amerikaifutball-válogatott játékosának fontos, hogy a holtszezonban is éles maradjon – testben és fejben egyaránt. Ebben a kispályás labdarúgás mellett a CrossFit névű erő- és állóképesség növelő program segíti, amelyet a hagyományos súlyzós edzéseknél sokkal hatékonyabbnak talál. Nemcsak jobban tud figyelni érzékeny vállára és félelmetes erőnlétre tesz szert, hanem a versenyhelyzet sem marad el, hiszen a CrossFitben folyamatosan felül kell múlnunk önmagunkat.

Dávid Kornél | Amikor az NBA egyetlen magyar játékosa a tengerentúlon játszott, a szakemberek a mostaninál jóval kevesebbet tudtak az emberi testről. Ma már nem történhet meg az, ami akkor Kornéllal megesett, hogy egy tömegnövelő edzésprogram végére úgy lelassult, hogy a védekezése látta kárát. Miután visszatért Európába, a megfelelő táplálkozás mellett a megelőzésre fektette a hangsúlyt, és már akkor elkezdte a kosarasok legkritikusabb testrészét, a térdét jegelni, amikor még semmi problémája nem volt vele. Az ízületek a terhelés után így gyorsabban kihűltek, és a regenerálódási idő lecsökkent.

Hatékonysági matek

Steph Curry hatékonysága a triplamutatóiban rejlik. Sokan nem tudják, de az NBA-ben csak 1979-ben vezették be a hárompontost, és a térhódítása meglehetősen lassú volt. A játékosok is nehezen álltak át, és a vezetőedzők is kelletlenül adtak zöld lámpát az akkor még bizonytalanabb kezű mesterlövészeknek. Aztán az ezredforduló környékén egyre fontosabbá váló statisztikák örökre megváltoztatták a kosárlabdát. Nem is olyan régen a középtávoli dobás még a játék alapelemének számított. Ma a legtöbb vezetőedző tűzzel-vassal irtja, mint a legkevésbé hatékony dobásfajtát.

Számoljunk csak! Ha valaki 60 százalékkal dob közelről, 45 százalékkal középtávolról és mindössze 33 százalékkal a triplavonal mögül, akkor 100-100 kísérlet esetén 120, 90, illetve 99 pontot fog szerezni. Ezért egy magát hatékonynak mondó csapat ma már csak ziccereket, triplákat és büntetőket dob, és a középtávoli dobásokat legfeljebb vasár- és ünnepnapokon veszi elő.

Steph Curry is így kalkulált, amikor idén a kétpontos kísérletei számán nem változtatott, viszont meccsenként hárommal több triplát vállalt. Számítása bejött, hiszen olyan hatékonyan célzott, hogy bejutott az 50-45-90-es klubba, ahova csak az kerülhet be, aki kétpontosai 50, triplái 45 és büntetői 90 százalékát bedobja. Ebben a klubban csak őt és Steve Nasht találjuk, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy Nash nagyjából feleannyi pontot dobott ilyen pontossággal, mint most Curry. Azaz ennyi pontot ilyen hatékonyan soha senki nem lapátolt még össze, még Kobe Bryant és Michael Jordan sem.

AFP / Frederic J. Brown

A gigászok átírják a szabályokat 

Steph Curry és a Golden State Warriors miatt felmerült már például a triplavonal hátramozgatása és a négypontos dobás bevezetése is. Ezekből remélhetőleg nem lesz semmi, de a játék jövője teljesen másképp néz ki Steph Curry miatt.

Az NBA-viszonylatban aprónak számító fenomén szerte a világon gyerekek százezreinek ad reményt, hogy kétméretes magasság alatt is lehetnek nagyok. Sorra érkeznek a beszámolók gimnáziumi vezetőedzőktől, akik arról mesélnek, hogy míg az elmúlt években az edzés után mindenki rohant haza Xboxozni, most a gyerekek edzés után az előző este látott, lehetetlen Curry-dobásokat próbálják rekonstruálni. Csak mert kiderült, hogy semmi sem lehetetlen.

Tőrös Balázs cikke eredetileg a HVG Extra Business 2016/2-es számában jelent meg. Aktuális lapszámunk a választás és döntés szépségeit és nehézségeit vizsgálja. Keresse az újságárusoknál, vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, ajándékba elküldjük az Alkossunk maradandót! című könyvet. 

Aktuális lapszámunkat itt meg is rendelheti. Ha érdeklik a gazdasági, üzleti témák, lájkolja a HVG Extra Business Facebook oldalát!

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.