A közösségi oldalt üzemeltető cég mára akkorára nőtt, hogy saját fejlesztői központot kapott, ahol különleges prototípusokat és tesztelési céllal létrehozott eszközöket gyártanak. A Business Insider benézett az Area 404 falai mögé.
A Facebook Palo Alto-i központjában több mint 2 ezer négyzetméteren, speciális gépekkel teletömve kezdte meg működését a cég hardveres laboratóriuma, az Area 404, amelynek célja, hogy felgyorsítsa a cég fejlesztési projektjeit. Ahelyett, hogy külső gyártókon keresztül készülnének a cég ambiciózus fejlesztéseinek prototípusai, a Facebook mérnökei a jövőben saját maguk tervezhetik meg és gyárthatják le azokat az eszközöket, amelyekkel a Zuckerberg-birodalom terjeszkedését biztosíthatják. Lássuk, mit tudni a laborról.
1. Honnan a név?
Az Area 404 egyértelmű tisztelgés az amerikai légierő Area 51 nevet viselő légibázisa előtt, amely az ufós összeesküvés-elméletek állandó szereplője, a 404-es szám pedig a netezők számára ismerős 404-es hibaüzenet felhasználása.
2. Még maga a Facebook-vezér sem léphet be mindenhova
Az Area 404 olyan különleges, bonyolult és veszélyes eszközöknek is otthont ad, amelyeket speciális szakképesítés nélkül megközelíteni sem szabad. Biztonsági okokból például a labor óriási, több mint 60 ezer PSI nyomású, vízsugárral működő fémesztergáit csak körülbelül tíz Facebook-alkalmazott használhatja. Rajtuk kívül senkinek nincs bejárása az Area 404 vonatkozó műhelyébe, még Mark Zuckerbergnek sem.
3. Igazi erődítmény
Bár teljesen hétköznapi irodaépületnek készült, az Area 404-nek otthont adó létesítményt alaposan átalakították: vastag, betonnal megerősített falain kívül egy egész emeletet kiszedtek a kész épületből, a helyére pedig nagy teljesítményű daruk kerültek, amelyekkel az akár több tonnás eszközöket és prototípusokat mozgatni lehet. Ehhez szükség volt az épület szerkezeti megerősítésére is, a már említett fémeszterga ugyanis önmagában 30 tonnát nyom.
4. Egyes részeit elektronikusan is árnyékolják
Az Area 404 egyes laborjaiban olyan fejlesztések zajlanak, amelyek esetében problémát okozhatnak a rádióhullámok – például, amikor a mobilkommunikációt lehetővé tévő routereken dolgoznak a mérnökök. Ezért ezeket a helyiségeket „hermetikusan” elzárják a külvilágtól, legalábbis, ami a rádiójeleket illeti. Aki ide belép, az elfelejtheti a mobilnetezést és a telefonálást.
5. Lézerágyús drón is készül a kulisszák mögött
Persze nem kell titkos fegyverkezési projektre gondolni, Zuckerberg egyik nagyszabású terve ugyanis, hogy a világ kevésbé fejlett, illetve nehezen megközelíthető területeire is eljuttassa a szélessávú internetet. Ehhez fejlesztik az Aquila (latinul sas) nevű drónt, amely lézersugarak segítségével teszi majd lehetővé az adatforgalmazást ezeken a területeken.
6. A virtuális valóság jövője is itt készül
Az idei év elején Mark Zuckerberg letette a garast a virtuális valóság technológiája mellett, amikor személyesen vett részt az egyik mobilgyártó cég bemutatóján a barcelonai Mobile World Congress előestéjén. A Facebook emellett felvásárolta az Oculus Rift VR-sisakot gyártó céget is, jelezve, hogy a közösségi oldal hatalmas potenciált lát a virtuális valóságban. Az Area 404 egyik laborjában ezért nem meglepő módon különleges, 3D-kamerákat fejlesztenek, amelyek segítségével a közeljövőben az eddigieknél lényegesen jobb minőségben tapasztalhatjuk majd meg a virtuális valóságot.
7. Élére vasalt rend uralkodik
Az Area 404 olyan tiszta és rendezett, mint egy igényes kórház műtője. A szerszámokat szinte katonai szigorral kell rendszerezni, ugyanis az Area 404 vezetői szerint hozzájárul a termelékenységhez, ha nem kell fiókok mélyén kotorászni a megfelelő csavarkulcsért vagy fogóért. Emellett a munkavégzés biztonságát is növeli, ha nem hevernek szertehagyott eszközök mindenhol.
8. Itt készülnek a Facebook saját szerverei
Bár szervergyártó cégből akad egy pár a világon, Zuckerbergék semmit sem bíznak a véletlenre. Az Area 404 mérnökei ezért olyan speciális szerverek kifejlesztésén is dolgoznak, amelyek a létező legjobb teljesítményre képesek, és bírják a közösségi oldal – valamint a szintén több mint egymilliárd felhasználót elérő Messenger és WhatsApp alkalmazások – forgalmát. A már említett nagy nyomású vízsugárral működő fémesztergával többek között ezeknek a szervereknek a házát készítik el.
9. Orvosok és kutatók is megirigyelnék a felszerelést
A fejlesztői központban nem fukarkodtak a beszerzésekkel: a mérnökök az orvosok által is használt CT-berendezések segítségével kutathatják a legmodernebb ötvözetek és anyagok tulajdonságait, de használhatják az Area 404 saját elektronmikroszkópját is, amellyel akár atomi szinten nézhetnek az anyagok mélyére.
10. Saját projektekre is használhatják az eszközöket
A Facebook mérnökei – már akik bejuthatnak a szigorúan ellenőrzött létesítménybe – szabadidejükben saját projektjeikhez is felhasználhatják a nagy teljesítményű eszközöket, így akár olyan különleges eszközök prototípusait is létrehozhatják, amelyek saját kutatásaikhoz szükségesek.
10 dolog, amit csak kevesen tudnak az Apple „űrhajójáról"
A cupertinói cég szupermodern irodaháza nemsokára elkészül. Az Apple Campus úgy fog kinézni, mint egy csupa üveg ufó, amely leszállt a kaliforniai vidéken.
A fenti cikk a HVG Extra Business közreműködésével készült, a Business Insider és a Fast Company anyagai alapján. Hasonló írásokat a magazin legfrissebb számában is olvashat, amely a hatékonyság, az időgazdálkodás és a fókuszálás témáját járja körbe. Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – a kiadónál! Ha tetszett a cikk, lájkolja a HVG Extra Business facebookos oldalát is.