Öt éven belül több mint hétmillió állás szűnhet meg olyan modern technológiáknak köszönhetően, mint például az automatizáció, a robotizáció, a 3D-s nyomtatás, a nano- és a biotechnológia, az okosrendszerek vagy a genetika – áll a Világgazdasági Fórum (WEF) állások jövőjét elemző jelentésében.
Az előrejelzés szerint elsősorban a fehérgalléros, adminisztratív irodai alkalmazottakat fenyegeti veszély. A kieső munkahelyeket csak részben pótolja majd az az újonnan létrejövő, speciális tudást igénylő 2,1 millió álláshely, amelynek nagy részét a bővülő adatfolyamok elemzése és az értékesítés hatékonyságának növelése iránti igény hozza létre.
Azokban az országokban, ahol nem indítanak célzott és azonnali kampányokat a jövőkompatibilis dolgozói készségek fejlesztésére, ott a kormányoknak növekvő munkanélküliséggel és egyenlőtlenséggel, a vállalatoknak pedig szűkülő fogyasztói bázissal kell szembenézniük – mutat rá a WEF.
Megoldást jelenthet a felmérés megkérdezettjei szerint a képzésen túl a mobilitás és az állásrotáció támogatása, valamint más országok tehetségeinek elcsábítása, nem bíznak viszont a rövid távú foglalkoztatás és a virtuális alkalmazottak szerepének erősítésében.
A WEF jelentése az állások jövőjéről (pdf)