2011. február. 23. 09:55 Utolsó frissítés: 2011. február. 23. 09:47 Karrier

A legjobb egyetemeken sem buknak le a plagizáló doktoranduszok?

Doktori fokozatával fizethet a német védelmi miniszter plágiumgyanús disszertációjáért. A copypaste bárónak csúfolt Karl-Theodor zu Guttenbergéhez hasonló esetek nálunk is előfordultak: tavaly a Budapesti Corvinus Egyetem két doktoranduszáról derült ki, hogy disszertációjukban megfelelő hivatkozás nélkül használtak fel más szerzőktől származó szövegrészeket. Az egyik esetben ráadásul pont az a tanár kapta elbírálásra a dolgozatot, akitől a hallgató az ominózus bekezdéseket „kölcsönözte”.

A plagizáló debreceni hallgatót végleg kizárták az intézmény doktori programjából, nem úgy, mint a másik diákot, akiről csak a védés után derült ki, hogy plagizált. „A rektorhoz érkezett a bejelentés, hogy az értekezésben hivatkozás nélkül szerepelnek másoktól átvett szövegek. Lefuttattunk egy plágiumkeresőt, és kiderült, hogy a dolgozat 14 százaléka más művekből származik, a forrásmegjelölés azonban hiányzott” – meséli Csehné Nárai Szilvia, az Egyetemi Doktori Tanács titkára. Bár a hallgatót nem zárták ki, két évet kell várnia, hogy újra beadhassa az értekezést – alaposan átírva és a megfelelő hivatkozásokkal ellátva.

A Debreceni Egyetem egyik volt hallgatója már megkapta a doktori címet, amikor a plágiumra fény derült. „A panasz közvetlenül az Magyar Tudományos Akadémia Tudományetikai Bizottságához érkezett. Az ügyet az eseti bizottság vizsgálta ki, amely megállapította, hogy a bepanaszolt PhD-értekezésének megírása során más szerző könyvének több mint 70 oldalát hivatkozás nélkül vette át, plágiumot és ezzel súlyos etikai vétséget követett el” – mondja az esetről Fésüs László, a bizottság elnöke. Hogy mi lett hallgatóval, elolvashatja az Eduline oktatási oldalon.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.