2010. november. 16. 11:49 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 18. 10:48 Karrier

Évente 40 ezer szakképzett ember hagyja el Németországot

Évente több tízezer magasan szakképzett munkaerő távozik Németországból más európai országokba, elsősorban Nagy-Britanniába és Skandináviába - derül ki egy friss felmérésből, amelyet kedden ismertetett a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A Bertelsmann alapítvány megbízásából készült tanulmány azt mutatja, hogy 2005 és 2009 között évente átlagosan 40 ezer vezető állású szakember és tudós fordított hátat Németországnak. Ugyanakkor a helyükre csupán 38 500 hasonló képesítésű munkaerő érkezett, ami évi 1500 fős deficitet eredményez. A fenti adatok azt mutatják, hogy Németország alig néhány évvel a "bevándorlók országa" titulus elfogadása után gyakorlatilag máris elveszítette ezt a címet - értékelték a helyzetet a tanulmány szerzői. A tendencia megfordítása érdekében feltétlenül szükségesnek tartják mind egy szelektív bevándorlási politika kidolgozását, mind a külföldre távozott német szakemberek visszacsábítását, például tudományos munkatársak részére kidolgozott "hazatérési programok" révén.

A szomszédos országok szakembereinek szemében Németország elveszítette korábbi vonzerejét - mutatnak rá a szerzők. Az egykori "migrációs mágnes" már nem képes profitálni a nemzetközi migrációból, és európai összehasonlításban csak a középmezőnyben helyezkedik el. A 15 régi EU-tagállamot felsoroló jegyzéken Görög- és Olaszország a sereghajtó: itt a legnagyobb a negatív különbség a távozó és az érkező szakemberek száma között. A legjobb a helyzet Nagy-Britanniában, Belgiumban, Spanyolországban és Ausztriában. Ezek az államok profitálnak leginkább a 2005-ben csatlakozott EU-tagországokból érkező magasan szakképzett munkaerő migrációjából is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.