2010. június. 16. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 16. 14:08 Karrier

Tovább nőttek az élőmunka költségei az unióban

Tovább nőttek az élőmunka költségei a 16 tagállamot számláló euróövezetben és a 27 tagú Európai Unióban (EU) az idei első negyedévben.

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az élőmunka költségei egy óra munkaidőre vetítve 2,1 százalékkal növekedtek az euróövezetben a tavalyi első negyedévhez képest, szemben a 2009 negyedik negyedévi 1,7 százalékos éves növekedési ütemmel. Az EU-ban az élőmunka egy munkaórára vetített költségei 2,2 százalékkal emelkedtek az első negyedévben a tavalyi első negyedévihez képest, a 2009 negyedik negyedévi 2,0 százalékos éves növekedés után.

Az élőmunka két költségösszetevője, a bérek és a nem-bérjellegű költségek közül a bérek 2,0 százalékkal, a nem-bérjellegű költségek pedig 2,1 százalékkal emelkedtek az euróövezetben az idei első negyedévben és 1,6 százalékkal, illetve 2,0 százalékkal a tavalyi negyedik negyedévben, szintén éves összevetésben. Az euróövezetben az első negyedévben az élőmunka egy munkaórára vetített költségei éves összevetésben a termelőiparban 1,8 százalékkal, az építőiparban 2,1 százalékkal, a szolgáltató szektorban 2,2 százalékkal emelkedtek, az EU-ban pedig azonos bontásban 1,4 százalékkal, 1,4 százalékkal, illetve 2,5 százalékkal.

Országonkénti bontásban a legnagyobb mértékben Bulgáriában (+10,5 százalék) és Romániában (+7,4 százalék) emelkedtek az élőmunka költségei 2010 első negyedévében éves összevetésben az unióban. A legnagyobb mértékű éves csökkenést Litvániában (-11,0 százalék), Lettországban (-7,2 százalék), Észtországban (-5,5 százalék) és a Cseh Köztársaságban (-3,1 százalék) regisztrálták az idei első negyedévben.

 



hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.