Ingoványos álláspiac: amikor százak ugranak egy helyre
Átlagosan 120 újonnan elküldött önéletrajz jut egy-egy meghirdetett állásra Nagy-Britanniában – írta a brit Telegraph internetes kiadása kedden egy friss felmérés eredményeire hivatkozva.
A The Daily Telegraph egyik, közelmúltban megjelent számában meghirdetett posztra több mint 350-en jelentkeztek. Átlagosan azonban csak minden tizedik jelentkező jut el az állásinterjúig, a többiek már az első rostán kiesnek – számol be a Studentgems.com diákmunka-közvetítéssel is foglalkozó weblap egy 872 munkaadó megkérdezésével végzett felmérésre hivatkozva. A válaszadók arról számoltak be, hogy átlagosan 130 százalékkal megnőtt az egyes álláshirdetésekre jelentkezők száma az elmúlt két évben. Ugyanakkor az is kiderül, hogy a toborzók ma már többre becsülik a szakmai tapasztalatot, a sokéves rutint, mint a képzettséget gyakorlati tapasztalat nélkül. Éppen ezért a munkaadók nagyobb gondot fordítanak a jelöltek szakmai múltjának feltérképezésére, a személyes információk tanulmányozásra (hobbi, élettapasztalatok).
A friss diplomás, egyetemről, főiskoláról kiáramló munkaerőnek a piacon egyre nagyobb számban jelen lévő 10-15 éves szakmai tapasztalattal bíró idősebb generációval kell felvennie a harcot egy-egy állásért. Nagy-Britanniában a pénzügyi szektorban, az olajiparban és a tanácsadással foglalkozó cégeknél több lehetőséghez jutnak a friss diplomások, míg például a közszférában jóval nehezebben érvényesülhetnek, mint a tapasztaltabb, 10-15 évvel idősebb munkavállalók. A brit friss diplomások harmada külföldön keres állást, figyelmen kívül hagyva a még romló európai munkaerő-piaci mutatókat - derül ki egy 1100 diák megkérdezésével készített felmérésből, amelyet a Telegraph szintén idéz.
A hazai helyzetet vázolva Kovács András, a munkaerő-kölcsönzéssel is foglalkozó Grafton Recruitment ágazatvezetője korábban elmondta: 2008 augusztusa óta közel 30 százalékkal nőtt az állandó, meghirdetett pozícióik száma. A helyzet mégis aggasztó, mert elmondása szerint átlagosan nyolc jelentkező jut egy állásra. Hasonló tapasztalatokról számolt be Polner Judit, a Kelly Services értékesítési és marketing menedzsere. A válság miatt minden állás kelendő - hangsúlyozta. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pályázók sokszor válogatás nélkül jelentkeznek a meghirdetett pozíciókra, hátha sikerül bejutniuk valahova. A hvg.hu által megkérdezett munkaerő-közvetítő cégek egybehangzó véleménye szerint 2009-ben kelendőek voltak az angolul beszélő mérnökök, programozók, informatikusok, a több éves tapasztalattal bíró IT-szakemberek és a pénzügyi szektorban dolgozó szakemberek. Prognózisuk alapján nem lesz ez másként 2010 első félévében sem.