2010. február. 04. 16:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 04. 15:52 Karrier

Munka az unióban: kik esélyesek?

Jelenleg minden harmadik munkaképes európainak alacsony a képzettsége vagy egyáltalán nincs hivatalos képesítése, és így 40 százalékkal kisebb a foglalkoztatottsági esélye, mint a középfokú végzettségűeknek - olvasható az Európai Bizottság oktatási-foglalkoztatási jelentésében.

Az EU-ban a felsőfokú képzettséggel rendelkezők foglalkoztatási aránya 84, a középfokú képzettségűeké 70, az ennél alacsonyabb szintű képzettségűeké 49 százalék - derül ki az Európai Bizottság oktatási-foglalkoztatási jelentéséből. Azoknak a vállalatoknak, amelyek továbbképzési lehetőséget biztosítanak alkalmazottaiknak, 2,5-szer kisebb valószínűséggel kell beszüntetniük tevékenységüket, mint azoknak, amelyek nem gondoskodnak ilyen lehetőségről. 
  
Európában a 25 és 64 év közötti népesség egyharmadának nincs hivatalos képesítése, vagy csak nagyon alacsony, és csupán egynegyedének van felsőfokú végzettsége. A CEDEFOP - az EU szakoktatási és - képzési referenciaközpontja - legfrissebb előrejelzésében azt prognosztizálta, hogy a következő évtizedben várhatóan 80 millió álláslehetőség keletkezik az unióban. Ezen álláshelyek közül csaknem 7 millió új lesz, és ezek többsége magasan képzett munkaerőt igényel majd.


hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.