2009. augusztus. 12. 17:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 12. 17:21 Karrier

A diszkrimináció bajnokai: hogy állunk?

Az Európai Unió által elvégzett, diszkriminációval kapcsolatos Eurobarométer felmérés magyar válaszadóinak 67 százaléka gondolja úgy, hogy hazánkban elterjedt az életkor alapján történő hátrányos megkülönböztetés. Ez kimagaslóan magas arány, összehasonlítva a negyvenkét százalékos EU átlaggal.

A hátrányos megkülönböztetés visszaszorítása, valamint a társadalmi sokszínűség népszerűsítésének érdekében az Európai Bizottság 2003-ben elindította „A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen.”  kampányt annak érdekében, hogy tudatosítsa az európaiakban az uniós jogszabályokba foglalt, egyenlő bánásmódhoz való jogukat. „A diszkriminációnak pusztító hatása lehet az egyénre, a társadalom számára pedig tehetségpazarlást jelent” – mondta Vladimír Špidla esélyegyenlőségért felelős biztos. „Az életkor alapján történő megkülönböztetés azonban továbbra is problémát jelent az EU-ban, mint ahogy azt a felmérés is mutatja” - tette hozzá.

A diszkriminációval kapcsolatos Eurobarométer felmérés szerint a magyar válaszadók 67 százaléka állítja, hogy az életkoron alapuló diszkrimináció elterjedt hazájában, rajtuk kívül Csehországban (58 százalék), Lettországban (52 százalék) és Portugáliában (51 százalék) magas ez az arány. Ugyanakkor az íreknek és a luxemburgiaknak csupán 24 százaléka gondolja úgy, hogy ez a probléma elterjedt a hazájukban. Az idősebb válaszadók nagyobb arányban tekintik gyakorinak az életkor alapján történő diszkriminációt. 

1997-ben az Amszterdami Szerződés mérföldkő volt abban a tekintetben, hogy az uniós országok a nemi, faji vagy etnikai hovatartozáson, valláson és hiten, fogyatékosságon, életkoron és szexuális irányultságon alapuló diszkrimináció leküzdése érdekében új hatáskörökkel ruházták fel az EU-t. Azóta a foglalkoztatás és a munkavállalás terén Európa-szerte diszkrimináció-ellenes jogszabályokat hoztak. A munkaerőpiacon kívüli egyenlő bánásmód új szabályait jelenleg tárgyalják az EU Tanácsában, az elfogadásukhoz mind a 27 uniós ország támogatására szükség lesz. Az Európai Bizottság „A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen.” tájékoztató kampánya az Európában élőket tájékoztatja az uniós jogszabályokba foglalt jogaikról és kötelezettségeikről.

A kampányt mind a 27 uniós tagállamban megrendezik, hogy ezáltal felkeltsék a figyelmet a diszkriminációra és a leküzdésére szolgáló meglévő jogszabályokra, valamint kiemeljék a sokszínűség előnyeit a munkahelyen és az egész társadalomban.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.