2009. július. 20. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 20. 13:55 Karrier

Ponthatárok emelése: a diákok fele támogatná

A középiskolások egyetértenek a felsőoktatási intézményvezetők álláspontjával, miszerint 200 pontra emelnék a 160 pontban meghatározott felvételi minimumot. (A maximálisan elérhető pontszám jelenleg 480) - derül ki a Felvételi Infromációs Szolgálat (FISZ) felméréséből.

A FISZ országos középiskolai kutatásában résztvevő diákok fele teljes mértékben egyetért a ponthatárok emelésével. 2008-ban egy átlagos felvételiző 343 pontot ért el, és egy szakon sem kellett a maximumot teljesíteni. Kiemelkedő, 475-ös ponthatár egyedül a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán volt, a diákok 85 százaléka így pótfelvételi nélkül jutott be a választott egyetemre vagy főiskolára. 

Idén a felvételizők 73 százaléka hisz benne, hogy az érettségi évében felveszik, és további 20 százalék gondolja, hogy legkésőbb az érettségit követő évben bekerül valamelyik felsőoktatási intézménybe. A megkérdezettek mindössze 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem számít sikeres felvételire. A bejutással kapcsolatban legbizakodóbbak a műszaki (86 százalék), jogi és igazgatási (81 százalék), bölcsészettudományi (79 százalék), valamint orvosi (79 százalék) pályára készülő fiatalok.

© sxc.hu
A kutatás alapján megjósolható az is, hogy a következő két évben mely területeken várható a ponthatárok emelkedése: a művészeti, orvosi, társadalomtudományi és informatikai pályák az ideinél jóval népszerűbbek lesznek, míg a jelenleg közkedvelt gazdasági terület visszaesésre számíthat - derül ki a Felvételi Infromációs Szolgálat közleményéből.

A kutatásban 264 érettségit adó középiskola 3086 diákja vett részt, akik 2008-ban, 2009-ben tettek, valamint 2010-ben tesznek érettségi vizsgát és biztosan szeretnének továbbtanulni valamely felsőoktatási intézményben.

A felvételi ponthatárokat július 23-án teszik közzé.


Forrás: FISZ Hírügynökség

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.