Trükkös önéletrajzok, amelyek lebuktatják a munkaadót
A brit kormány nem létező személyek nevében ezer önéletrajzot küldött ki az állást kínáló munkáltatóknak, hogy kiderítse, milyen szempontok szerint zajlik a kiválasztás, nevük alapján éri-e hátrányos megkülönböztetés a jelölteket - írja internetes oldalán a People Management.
A brit Munkaügyi Minisztérium egy kísérlet keretében ezer előre gyártott önéletrajzot küldött szét a munkaerőt toborzó vállalatoknak, hogy megvizsgálják, a kisebbséghez tartozó – esetleg külföldi vezetéknevű – jelölteket nevük alapján behívják-e a munkaadók egy felvételi beszélgetésre. A minisztériumi önéletrajzokban szereplő jelöltek egy részének angolszász vezetéknevet adtak, míg a többiek külföldi csengésű nevet kaptak, amely arra utal, hogy a jelöltek nem született britek, esetleg bevándorlók vagy vendégmunkások. Az önéletrajzokhoz mobiltelefonszámokat is mellékeltek, hogy nyomon követhető legyen, kik kapnak konkrét állásajánlatot.
© sxc.hu |
A kezdeményezést egyes munkavállalói csoportok kétkedéssel fogadták. „Letaglózott, amikor hallottam, hogy a minisztérium ezzel próbálkozik” – mondta Gareth Elliott, a Brit Kereskedelmi Kamara munkatársa, aki szerint taktikázás nélkül is érvényesülnek a munkavállalók érdekei.
A minisztérium azzal érvelt, hogy a trükkös „nyomozás” célja az adatgyűjtés, nem pedig az, hogy listát állítsanak azokról a vállalatokról, amelyek már az önéletrajzban feltüntetett név alapján – meghallgatás nélkül - kiszórják az alkalmatlannak vélt jelölteket. A cél, hogy azok is egyenlő esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, akik nem született britek. A minisztérium azt ígéri, a felmérésben nem szerepelnek majd cégnevek.