2009. május. 27. 13:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 27. 13:53 Karrier

Súlyos kérdések az állásinterjú előtt

Idegesség, pech vagy a körülmények furcsa összjátéka folytán adódhatnak olyan kérdések, amelyek az utolsó pillanatban, éppen az állásinterjú előtt merülnek fel benned. Melyek ezek? Tippek és tanácsok.

Ellen Gordon Reeves, amerikai karrier tanácsadó több évtizedes tapasztalatára hagyatkozva a Carrier Builder nevű álláskereső oldalnak összegyűjtötte azokat a furcsa, sajátos kérdéseket, melyek az állásinterjú kapcsán adódhatnak, és amelyeket legtöbbször a felvételizők bizonytalansága generál. Íme, a leggyakoribbak:

- Viselhetem az orrkarikámat az állásinterjún?

- Miért nem említhetem meg a család orvosának nevét a felvételi beszélgetésen? Születésem óta kívülről-belülről ismer.

- Az emberek nem vesznek komolyan: alacsony vagyok, szőke és kékszemű, tudom, hogy sokszor beskatulyáznak, elkönyvelik, hogy „buta szőke” vagyok. Mit tegyek?

- Valóban túlsúlyos vagyok, attól félek, hogy ez rontja az esélyeimet. Így van?

- Sokat izzadok, különösen, ha ideges vagyok. Mit lehet tenni ez ellen?

- Ma van az interjú, mégis karikás a szemem/vérzik az orrom/ migrénem van. Mit tegyek, hogy ne lássák rajtam, milyen lestrapált vagyok?

- Mit kezdjek magammal, amíg arra várok, hogy behívjanak? Sétáljak a folyosón vagy inkább üljek le?

A külső árulkodó

© sxc.hu
Állásinterjún nem igaz a megállapítás, hogy csak a belbecs fontos. Külsőnk olyan információkat is elárul rólunk, (például kiegyensúlyozottság, igényesség, precizitás, hanyagság, lezserség), amelyek egy félórás beszélgetésből nem biztos, hogy kiderülnek. Éppen ezért a természetes, igényes megjelenés - ahogy a pozitív első benyomás is -, döntő a felvételi beszélgetésen. Az extrém ékszerek, mint az orrkarika vagy a piercing az arcon az interjúztatókban ellenérzést válthatnak ki, azt sugallhatják a jelöltről, hogy nem rátermett, esetleg munkáját nem veszi komolyan, megbízhatatlan. Éppen ezért, ha van testékszered, az interjú idejére tanácsos megválnod tőle. Az előnytelennek vélt külsőt (alacsony termet, plusz kilók) a jól megválasztott ruha (kosztüm,/öltöny, blúz/ ing) „feldobhatja”. Ha nem tudod, mi áll jól, vagy miben érdemes megjelenned az állásinterjún, kérj tanácsot ismerőseidtől, barátaidtól, egy karrier tanácsadótól vagy a kiszemelt cég HR-esétől (amennyiben segítőkész).

Izgalmi faktor, bizonytalanság

Ha nem tudod, mire számíthatsz a felvételi beszélgetésen, mert ez az első próbálkozásod, vagy eddig más területen dolgoztál és a most megpályázott állás minden tekintetben újdonságot jelent (multicég, vagy épp kisvállalkozás, szokatlan a közeg, ismeretlen a vállalati etikett), tájékozódj! A felvételi beszélgetés előtt ugyanis bőven akad olyan helyzet, ami elbizonytalaníthat. Remeg a kezed? Izzadós vagy? Sokat beszélsz? A legfontosabb, hogy próbálj nyugodt maradni. Végy mély levegőt, koncentrálj az előtted álló feladatra és próbálj ellazulni: figyeld szívverésedet, légzésedet. A remegés orvosolható, ha öledben összekulcsolod két kezedet, és az izzadásra is van megoldás. Ha félsz, hogy a blúzodon/ingeden méretes folt jelenik meg, a felvételi beszélgetés idejére ölts magadra egy könnyű blézert/zakót.

Tudatosság, magabiztosság

„Az üljek le vagy inkább sétáljak” - dilemma általános. Akad, aki csöndben, egy széken ülve várakozik, míg szólítják, mások sétálnak, hogy levezessék idegességüket. A felvételi beszélgetés előtti utolsó perceket igyekezz nyugodtan eltölteni, a legjobb, ha lazítasz, vagy halkan beszélgetsz másokkal. Miközben készülsz a „nagy belépésre”, ügyelj arra, hogy a többieket ne zavard. Ha látod rajtuk, hogy idegesíti őket, hogy fel-alá sétálsz, keress egy nyugodt zugot. Ha épp aznap reggel tört rád a migrén, rosszul aludtál, karikás a szemed, az állásinterjú előtti utolsó perceket használd felfrissülésre: mosd meg az arcodat, vagy szívj egy kis friss levegőt. Biztos recept nincs, magadnak kell kitapasztalnod, hogyan lazíthatsz és hozhatod a legjobb formádat. A lényeg, hogy a döntő pillanatban „agyban” ott légy, koncentrálj az előtted álló feladatra: szerezd meg a megpályázott állást.