Aranyszabályok a sikeres állásinterjúhoz
Rettegsz, hogy lebőgsz az állásinterjún, és képzeletben már a legvadabb képek villannak föl benned: hogy elfelejted, vagy hibásan ejted az interjúztató nevét, szánalmasan hebegsz-habogsz, nem tudsz válaszolni a legkézenfekvőbb kérdésekre sem, miközben alaposan – és látványosan – leizzadsz? Tippek lámpalázas pályázóknak.
Sokan rettegve mennek az állásinterjúra, mondván, úgyis „megszívatják” őket, a felvételiztetők bebizonyítják, hogy nem alkalmas jelöltek. Az interjúztatók célja azonban nem az, hogy elrettentsék a jelölteket – különösen, ha a második, harmadik körre hívják be –, éppen ellenkezőleg, azért hajtanak, hogy a legmegfelelőbb pályázót szerezzék meg a megbízónak. Soha ne állj az interjúztató elé leszegett fejjel, riadt szemmel, légy magabiztos, higgadt, és ne feledd, nem csak neked van szükséged a jó állásra, a cégek is a rátermett munkaerő után áhítoznak. És te miért ne lehetnél ilyen?
A magabiztosság fél siker© sxc.hu |
Ne kérj bocsánatot az áramszünetért!
Mindenkivel előfordulhat, hogy egyik pillanatról a másikra elveszíti az állását. Ne szabadkozz, ne mentegetőzz, ha az állásinterjún kiderül, hogy huzamosabb ideig munkanélküli voltál. Meséld el az interjúztatónak, mi történt előző munkahelyeden, hogyan veszítetted el állásodat, de maradj tárgyszerű, kerüld az érzelmi kitöréseket. Ahhoz, hogy kapj egy újabb esélyt, a legjobbat kell kihoznod magadból, ez pedig nem megy, ha még a felvételi beszélgetésen is a múltadat akarod leküzdeni. Új hely, új élet? Kezdj mindent tiszta lappal, felejtsd el a sérelmeket, amelyek előző helyeden értek.
A természetesség lefegyverző
Sokan mondták már - és nem véletlenül -, hogy az a legcélravezetőbb, ha az állásinterjún önmagadat adod, és nem próbálsz másvalakinek a bőrébe bújni, vagy megfelelni az elvárásoknak, amelyeket feltételezésed szerint a cég támaszt veled szemben. Légy természetes, alkalmazkodj az interjúztató stílusához. Ne betanult szerepet játssz, mert nincs annál kínosabb, mint amikor véletlenül kizökkensz belőle, és nem találod a saját hangodat. Ha valami nem úgy alakul, ahogy elképzelted – akad olyan kérdés, amire nem tudsz vagy nem akarsz válaszolni –, ne ess kétségbe. Ne lássák rajtad, hogy elvesztetted a fonalat. Ha úgy érzed, nem tudsz továbblépni, megakadt a beszélgetés, inkább kérdezz vissza. Az érdeklődés mindig jó fényt vet a jelöltre, akkor is, ha a visszakérdezés csak „időhúzás”.