2009. április. 03. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 03. 13:31 Karrier

Beszólnál a főnöknek? Így ne tedd!

A főnök mindenki előtt letol, megszégyenít? Esetleg elvárja, hogy kiszolgáld, miközben saját munkáddal is haladnod kell? Ötletek türelmesen malmozóknak és türelmetlenül feszengőknek.

Ki ne élt volna már át jó néhány kínos, idegtépő pillanatot munkahelyén, amikor úgy gondolta, nem tud kikecmeregni a slamasztikából? Akad, akit az izgalom, a kellemetlen meglepetések felpörgetnek, arra ösztönöznek, hogy még jobban teljesítsen, és megmutassa, őt nem lehet legyőzni. Ám többen vannak, akik ilyenkor igyekeznek menekülni a kínos helyzetből.

Nyilvános letolás

Főnököd nem kedvességéről, toleranciájáról híres, és éppen te vagy soron: az egész kollektíva előtt fejedre olvassa, mit szúrtál el legutóbb? Ahelyett, hogy fülig pirulnál és megszégyenülten elsomfordálnál, állj ki magadért! Nem kell agresszíven szembeszállnod feletteseddel, ám védd meg az igazadat! Ha valóban van alapja a letolásnak, akkor jársz jól, ha nyíltan, mindenki előtt vállalod, hogy hibáztál, és elmondod, arra törekszel, hogy többet ez ne forduljon elő. A hibáját beismerő embert kollégái is jobban becsülik, hiszen mindenkinek adódhat rossz napja. Ha úgy érzed, főnököd ok nélkül szégyenített meg vagy szidott le a kollégák előtt, kérj szót, és mondd el, mi történt valójában. Arra ügyelj, hogy ne légy arrogáns, agresszív és ne oktasd ki felettesedet! Kérdezd meg tőle, hol hibáztál: érvelj, de ne támadj. Ahhoz, hogy jól jöhess ki egy ilyen helyzetből, őrizd meg hidegvéredet és tartásodat.

Kiszolgálás, ugrás, futás

© sxc.hu
Előfordul, hogy a főnök olyan feladatokkal is megbízza alkalmazottait, amelyek nem szerepelnek munkaköri leírásukban. Ha a cégvezető arra kér, hozz neki egy kávét vagy teát, nem érdemes ellenkezni, vitatkozni, mondván, ez nem a te feladatod. Teljesítsd kérését és jegyezd meg tréfásan, reméled, az elkészített frissítő legalább olyan jó, mintha a titkárnője főzte volna.

Főnököd azzal bíz meg, hogy vidd el öltönyét a tisztítóba, esetleg mosasd le a kocsiját vagy hozd el a gyerekét az óvodából? Ha személyes jellegű utasításról van szó, megfontolhatod, szívességet teszel-e vagy sem. Kérdezd meg, miért rád gondolt, nem fog-e nélkülözni az irodából, és ki végzi majd el helyetted aznapi munkádat. Ha kapcsolatotok közvetlen, és a privát megbízások is beleférnek, hajrá! Ám, ha mindez csak a kényelmét szolgálja, és egyéb kötelezettségeidet nem hanyagolhatod el a rád bízott, plusz feladatok miatt, nyugodtan emlékeztesd rá: minden azért nem fér bele a munkaidődbe.

Nincs otthon a macska …

Főnököd égre-földre dícsér, miközben nincs tisztában vele, hogyan végzed munkádat, mert ideje nagy részét házon kívül tölti, vagy egyszerűen csak bezárkózik irodájába és csak nap végén jön elő? Ha kínos helyzetbe kerülsz, mert az egekig magasztal, miközben más érdeme a sikeresen végrehajtott feladat – amit tévesen neked tulajdonít -, legjobb, ha ott, helyben közlöd, melyik kollégádé az érdem, kit illet a dícséret valójában. Egyrészt, az a becsületes, ha nem akarsz más tollával ékeskedni, másrészt így lehetőséged van rá, hogy felhívd a vezetőség figyelmét: felettesed nincs tisztában alkalmazottai tevékenységével, több figyelmet szentelhetne beosztottainak. Mindezt a megfelelő stílusban közöld, tisztelettudóan, tárgyilagosan, mert mégiscsak a főnökről van szó.

Mindentudó kis alkalmazott

Kínos, ha a cégvezető lelki szemetesládának tekinti egyik beosztottját, megosztja vele személyes problémáit, kikéri tanácsát, miközben nincsenek olyan viszonyban, hogy mindez természetes, magától értetődő lenne. Ha kínosan feszengsz, mert felettesed magánéleti gondjaival traktál, esetleg arra vár, hogy megmondd neki, hogyan oldja meg ezeket, hozd a tudomására, hogy neked mindez kellemetlen. Ne érezd magad rosszul emiatt, elvégre a munkahely nem a legmegfelelőbb hely a lelkizésre, főleg nem a főnököddel, akihez pusztán munkakapcsolat fűz. Ilyenkor óvatosan közöld vele: megtisztel, hogy a bizalmába avat, ám nem biztos, hogy te vagy erre a legalkalmasabb személy. Hogyha jóban vagy feletteseddel - baráti kapcsolat fűz hozzá -, vedd rá, hogy munka után, egy kávé vagy sör mellett ossza meg veled gondjait, így munkakapcsolatotok sem sínyli meg a „tanácskozást”.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?