Utálod a munkádat? Édesítsd meg a keserű perceket!
„Válságban ne válogasson az ember, becsülje meg, ha van munkája” – bizonyára sok álláskereső és tartósan munkanélküli osztja e véleményt. De hogyan lehet felülkerekedni a rossz érzésen, és úgy dolgozni, hogy közben csak pozitív gondolatok járjanak a fejedben, miközben szabadulnál munkahelyedről? Tanácsok.
„Ez a ötödik állásinterjúm ebben a hónapban, legutóbb azt vágták a fejemhez, hogy túlképzett vagyok, de ne válogassak, örüljek, hogy van munka” – meséli a 30 éves Andrea, aki két diplomával és két nyelvvizsgával a zsebében, talán érthető okokból, nem vállalt el egy minimálbéres állást. Kérdés, mikor találja meg a megfelelő posztot, ami az igényeinek is megfelel.
Sokak a válságnak köszönhetően nem mernek váltani, maradnak a régi helyükön, még akkor is, ha mindennapi feladataik vagy a munkakörülmények esetleg nem kielégítőek: órákat utaznak naponta, nem fizetik meg őket, belefásultak a napi rutinba. Ha utálod a munkádat, ideges vagy, amikor reggel elindulsz otthonról, mert úgy érzed, kihasznál a munkaadód, állandóan frocliznak a kollégák, esetleg a főnököd egyre többet követel, sosem elégedett, miközben szédületes tempót diktál, változtass a hozzállásodon!
Tűzz ki apróbb célokat magad elé!
Úgy érzed, nincs értelme a munkádnak? Hogy fölöslegesen hajtod magad? Minden héten tűzz ki magad elé egy célt - legyen bármilyen apró -, amit pár nap alatt szeretnél elérni. Ilyen lehet a főnök elismerésének kivívása, pozitív visszajelzés kicsikarása egy problémás ügyféltől, vagy egy lazább nap, amikor nem fulladsz bele a munkába. Ha értelmet adsz a napi robotnak, szívesebben végzed majd.
Jutalmazd magad!
„Ha ezt a napot túlélem, este elmegyek moziba, vagy beülök a barátaimmal valahová” – a jutalmazás e módja aktivitásra serkenthet, arra ösztönözhet, hogy a munkádat gyorsan elvégezd, és minél előbb szabadulj a munkahelyedről. Arra azonban ügyelj, hogy a sietség ne menjen a munkád rovására. Amíg dolgozol, összpontosíts az elvégzendő feladatokra, a figyelmed ne kalandozzon el, különben túlórázhatsz.
Szánj időt a felkészülésre, indulásra!
A hideg kiráz, ha arra gondolsz, hogy hamarosan újra az irodában húzod majd az igát? Szánj időt a nyugodt készülődésre – reggelizz meg, esetleg munkakezdés előtt tégy párperces sétát, hogy lélekben is felkészülj az előtted álló napra. Ha rohansz, kifulladva esel be az irodába, ráadásul még késel is (amiért a főnök leszúr), igazán rosszul kezdődik majd a napod, a feszültség, a stressz pedig rányomja majd a bélyegét az aznapi teljesítményedre.
Kapcsolódj ki!
Ha irodában dolgozol, törekedj arra, hogy az ebédszünetedet házon kívül töltsd. Kávészünetben beszélgess a kollégáiddal, ám ne a benti dolgok kerüljenek terítékre! Ha nem vágysz a társaságra, olvass pár oldalt a kedvenc könyvedből, vagy hívd fel egyik barátodat. A lényeg, hogy néhány percre kiszakadj a munkahelyi környezetből és más impulzusok is érjenek.
Teremts barátságos környezetet!
Ha van egy saját zugod a munkahelyeden, és a főnököd nem szól bele, hogyan rendezed be, igyekezz otthonos környezetet teremteni! Így a munka is gyorsabban telik majd. Egy cserepes növény vagy egy személyes tárgy - fotó, kép, esetleg képeslap - az íróasztalon otthonosabbá, barátságosabbá teheti az irodát, és ha rájuk tekintesz, egy pillanatra elfeledkezhesz munkahelyi gondjaidról.