2009. március. 11. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 11. 16:26 Karrier

Kínos pillanatok: amikor a főnök fiatalabb

Hogyan érvényesítse akaratát a munkavállaló, ha főnöke fiatalabb? Mikor és milyen stílusban mondhatja el véleményét, ha biztos benne, hogy felettese hibázott? A tisztelet, a megbecsülés és az őszinteség nem elhanyagolható. Tanácsok.

„Hogy mondjam meg neki, hogy téved?” – a kérdés bizonyára sokakban felmerül, ha főnökük – esetleg évtizedekkel – fiatalabb náluk. Minden generációnak megvan a maga viselkedési morálja, kialakult értékrendje, szokásai – ezek néha homlokegyenest eltérnek egymástól.

Csapatmunka. Együtt könnyebb
© sxc.hu
Ha te vagy a legfiatalabb a kollégák között, életkorod – és még meg nem szerzett szakmai rutinod és tapasztalataid – miatt előfordulhat, hogy az idősebb kollégák zöldfülűnek titulálnak, esetleg lenéznek vagy mellőznek, ha fontos kérdésben kell dönteni, nem vesznek számításba, véleményed nem mérvadó. Ha te vagy a legidősebb a csapatban, szakmai tapasztalatodat elismerik ugyan, ám előfordulhat, hogy úgy könyvelnek el, mint egy régi bútordarabot, az öreget, aki nem ismeri az új fogásokat, nem képes tartani a lépést a fiatalokkal, nézetei elavultak.

„Sokan – főleg az ötvenes éveikben járók - nehezen birkóznak meg a gondolattal, hogy főnökük fiatalabb náluk” – nyilatkozta az egyik amerikai álláskereső oldalnak Christine Hassler életmódtanácsadó, hangsúlyozva, őket arra tanították a szüleik, hogy az idősebbeket koruk és bölcsességük okán tisztelni kell, ezért nem biztos, hogy jól reagálnak a helyzetre, ha a főnök – aki a gyerekük lehetne – felelősségre vonja vagy utasítja őket. Sokan nem tudják kezelni az ilyen helyzetet, elszigetelődnek a fiataloktól – teszi hozzá Hassler.

Kor, tapasztalat

Ha a főnök fiatalabb a munkavállalónál, előbb-utóbb kiütköznek a generációs különbségek: egy-egy helyzetből, mozzanatból a dolgozó következtethet felettese vélt – vagy valós – hiányosságaira, és megkérdőjelezheti a rátermettségét, szaktudását. Érdemes a véleményalkotás előtt kideríteni: van-e alapja mindennek, a zsenge kor ugyanis önmagában nem bizonyítja, hogy valaki rossz döntéseket hoz, nem ért a munkájához vagy képtelen jól vezetni egy céget. Ha a gyakorlatból – hónapok vagy évek múlva – kiderül, hogy a főnök valóban tanulásra szorulna, nem vezetésre termett, státuszánál fogva akkor is tisztelet illeti meg. Ugyanakkor a kordilemma a másik félnél is jelentkezik: az alkalmazottaknál fiatalabb főnök is gyakran feszeng, ha idősebb kollégákkal dolgozik együtt, hogy elismerik-e, hallgatnak-e a szavára, sikerül-e kivívnia megbecsülésüket, tiszteletüket. Amíg a fiatal főnök hiba nélkül látja el feladatát, és jól vezeti a céget, nem érdemes hangot adni az elégedetlenségnek.

A stílus mindenek felett

Felmerül a kérdés, hogyan reagáljon a dolgozó, ha főnöke fiatal koránál fogva gyerekes, gyakran rossz döntéseket hoz, vagy egyszerűen csak útmutatásra szorul. Mielőtt a munkavállaló kikel magából a nem rátermett vezetés miatt, érdemes tudatosítania, hogy mégiscsak a másik a főnök. Segíthet neki, tanácsokat adhat, de utasítgatni és a munkáját kritizálni nem célszerű. Ha a cégvezető arrogáns, öntörvényű és mások véleményét figyelmen kívül hagyja, láthatóan nem érdekli a dolgozók sorsa, érdemes négyszemközt beszélni vele: ha az egész kollektíva előtt vonja kérdőre valaki, könnyen megütheti a bokáját. A főnököt minden kolléga a becenevén szólítja, ez alól csak az idősebb kolléga kivétel? Még akkor is érdemes alkalamazkodni a többiekhez, ha a becenév nem illik egy tekintélyes cégvezetőhöz.

Viselkedés, gesztusok

„Nem fogok nyalni neki, nem barátkozom vele, mint a többiek” – a dilemma a középkorú munkavállalóknak kellemetlenséget okozhat. Tény, hogy a fiatal főnök könnyebben köt barátságot hasonló korú alkalmazottaival, természetes, hogy közülük választ magának bizalmast, esetleg társaságot, amellyel munka után is múlatja az időt. Ha az idősebb generáció tagjai úgy érzik, nem tudnak lépést tartani velük, kimaradnak a társalgásból, saját magukat rekesztik ki a társaságból. Hogy ezt elkerüljék, néhanapján csapódhatnak a „fiatal csapathoz”, mert ha  egyszer elszigetelődnek, nehezen fognak beilleszkedni az összeszokott csapatba.