Nyolc bizarr ok a lógásra
Mindenkivel előfordul, hogy nyűgösen ébred, tele van a hócipője a munkahelyi problémákkal és inkább kivenne egy szabadnapot. Lehetőleg a főnök tudta nélkül. Beteg lett a kutya? Megsebesített egy szódásszifon? Melyek a legképtelenebb indokok? Kitekintés.
Mit mondasz főnöködnek, ha nincs kedved dolgozni, és úgy döntesz, inkább otthon maradsz? Elmondod az igazat, vagy kitalálsz valamit és bízol benne, hogy nem derül ki, valójában lógtál? A CarrierBuilder nevű álláskereső oldal felmérése szerint az amerikai dolgozók 33 százaléka hazudott már főnökének idén, amikor azt állította, nem tud megjelenni munkahelyén. A motiváció hiánya csak egy a leggyakoribb okok közül. Emellett a személyes elintéznivalók - egy-egy nap erejéig - is sokaknál háttérbe szorítják a munkát, míg a megkérdezettek 30 százaléka egyszerűen csak pihenni akar, feltöltődésre vágyik, ám nem akar szabadságot kivenni.
© sxc.hu |
A „mentségek” közül leginkább a „beteg vagyok, nem megyek ma be“ közkedvelt, de akadnak extrém példák is, amerikai személyzeti ügyekért felelős vezetők ezeket gyűjtötték egy csokorba.
1. A munkavállaló nem akarta elveszíteni parkolóhelyét lakhelye előtt, a tömegközlekedéstől pedig irtózott
2. Elütött egy kutyát munkába menet, és megrongálódott az autója.
3. Komoly szívfájdalmai voltak felkelés után, de már jobban van.
4. Előző nap vért adott és még gyengélkedik.
5. Meghalt vagy beteg lett a család kedvenc háziállata, és emiatt egész nap sír
6. Összeveszett a feleségével, aki kihajította a ruháit, és nem volt mit felvennie aznap.
7. Megsérült a lábfeje, amikor a szódásszifon leesett a hűtő tetejéről.
8. Váratlanul ki kellett mennie az anyósa elé a reptérre.
A potya szabadnapra vágyók itthon sem ülnek karbatett kézzel: olykor elképesztő okokat találnak ki, miért nem mentek be munkahelyükre. Az egyik hazai nagyvállalat HR-ese számtalan példát említ: van, aki arra hivatkozik ilyenkor, hogy bejelentkezett a vívezetékszerelő, mert a szomszédban csőrepedés volt, de olyan is akad, aki kizárta magát a lakásból. Ez utóbbi „balesetnek” számtalan variációja létezik: becsapódott az ajtó, a kulcs pedig bent maradt a zárban, vagy a kora reggel távozó házastárs rázárta az ajtót a munkavállalóra, aki kulcscsomóját előző nap bent felejtette az irodában. Előfordul, hogy valaki sürgős telefont kap, hogy elvontatták az autóját vagy megbetegedett egyik családtagja. Ilyenkor viszonylag könnyű az ellenőrzés: a főnök megkövetelheti, hogy a távolmaradó papírokkal igazolja a kimaradás okát.