2009. május. 08. 13:05 Utolsó frissítés: 2009. május. 08. 13:29 Karrier

Álláspiac: a leghatékonyabb trendek

Az elmúlt években gyorsan terjedtek azok az új technológiák, amelyek meggyorsítják, könnyebbé teszik, hogy a humánerőforrás-gazdálkodás a vezetést támogató eszköz legyen.

Az online toborzás, az ösztönzési módszerek, a dolgozók egészségének megőrzése, a coaching nagyon fontossá váltak az utóbbi időben - mondta portálunknak Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója, akivel egyebek között a HR új trendjeiről, a szakma és válság kapcsolatáról is beszélgettünk.

A közelmúltban hozták nyilvánosságra a 2008-as Országos HR Benchmark Felmérés eredményeit. Az utóbbi évek kutatásai alapján elmondhatjuk, hogy a magyar személyügyi szakma kimozdult végre a végrehajtó, adminisztratív szerepkörből?

Dara Péter: Stagnálást, illetve nagyon lassú elmozdulást látok az adatok alapján. Egyrészt van egy "krém", akik a legmodernebb eszközökkel is azonnal élnek, bevezetik, alkalmazzák őket szervezetüknél, ugyanakkor a döntő többség számára egyelőre csupán álom marad, hogy valaha is stratégiai partnerré lépjenek elő. Utóbbiak egy része kompetenciahiányok okán nem is küzd azért, hogy például a szakképzési hozzájárulás felhasználásába a HR-nek beleszólása legyen, akik számára ismeretlen az innovációs hozzájárulás mint a fejlesztések finanszírozásának kitűnő eszköze, akiknek a HR kontrolling egyfajta káromkodásként cseng, illetve nem értik, miért is kell saját szervezetükön túl figyelemmel lenni például a versenytársaikra. Márpedig az objektív adatokra épülő benchmarking szerepe, valamint a HR kontrolling népszerűsége folyamatosan nő, hiszen a HR vezetők tevékenysége is egyre inkább üzleti fókuszúvá kell, hogy váljon. 

A humánerőforrás mely területein történt jelentős változás, fejlődés az utóbbi időszakban?

D. P.: Meglepően gyorsan terjednek azok az új technológiák, amelyek meggyorsítják, könnyebbé, hatékonyabbá, illetve költséghatékonnyá teszik, hogy valóban a vezetést támogató eszköz legyen a humánerőforrás-gazdálkodás. Az online toborzás elképesztően rövid idő alatt vált piacvezetővé hazánkban is, köszönhetően gyorsaságának és költséghatékonyságának, illetve annak, hogy segítségével tömegeket lehet gyorsan elérni. Ugyancsak jól látszik, hogy az ösztönzési rendszerek kereteit állandóan feszegetik, alakítják, s mind többen nyújtanak például munkatársaiknak választható béren kívüli juttatásokat, azaz cafeteria rendszert működtetnek. Úgy tűnik, hogy egyre fontosabbá válik a kutatásban résztvevő szervezeteknél a munkatársak egészségének megőrzése, a rekreáció, illetve a betegségek megelőzése, hiszen a megfelelő munkateljesítmény nyújtása csak így biztosítható. Hatékonysága miatt gyorsan bővül a coaching piaca is.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A teljes cikket itt olvashatja.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.