Továbbra is bizonytalan a munkaerőpiac
Noha márciusban az előző hónapokhoz képest nőtt a bejelentett új álláshelyek száma, a munkaerőpiac továbbra is bizonytalan, a foglalkoztathatóság javítását segítő programok mellett hatékonyabb párbeszédet, együttműködést sürgetnek a szakemberek a hazai és nemzetközi munkapiac szereplői között - derül ki a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal közleményéből.
A gazdasági recesszió hatására a nyilvántartott álláskeresők száma 2009 márciusának végére elérte az 563,9 ezer főt. Ez az előző hónaphoz képest 3,8 százalékos, 20,8 ezer fős, míg az előző év azonos időszakához képest 22 százalékos, 101,5 ezer fős növekedés.
Noha az álláskeresők számának emelkedése ebben a hónapban már kisebb volt, mint a korábbi három hónapban, az egy év alatti növekedés jelentősen gyorsult. Ennek oka, hogy a munkaerőpiacot jellemző szezonális hatások miatt a korábbi években márciusban már csökkent az álláskeresők száma. Ez a csökkenés azonban az idén márciusban nem következett be, mert a válság által gerjesztett gazdasági-pénzügyi bizonytalanságok miatt a szezonális munkaerőpiac még kevéssé kezdte el felszívni az álláskeresőket - írja a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal.
Az elbocsátások, különösen a csoportos létszámleépítések továbbra is az ország kedvezőbb munkaerőpiaci helyzetű, magasabb gazdasági aktivitással jellemezhető területeit érintik leginkább, ahol a legtöbb multinacionális vállalat tevékenykedik. Így elsősorban a nyugat-dunántúli, a közép-dunántúli és a közép-magyarországi régiót. "Ugyanakkor a legtöbb új, nem támogatott állást márciusban ugyanitt, Közép-Magyarországon és Nyugat-Dunántúlon kínálták a munkáltatók" - idézik a közleményben Pirisi Károlyt, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat főigazgatóját.
A létszámleépítések az ágazatok közül leginkább a feldolgozóipart érintik. Míg 2008 utolsó negyedévében a megszüntetett munkahelyek 67 százalékát a feldolgozóipari cégek jelentették be, addig 2009 első két hónapjában 77 százalékot tett ki ez az arány. Idén az első két hónapban a második legérintettebb ágazati főcsoport a szállítás, raktározás, posta és távközlés, de részesedése mindössze 7 százalékot tesz ki.
A hivatal adatai szerint márciusban 37 ezerre nőtt a bejelentett új álláshelyek száma, ez februárhoz képest 84,8 százalékos emelkedés. A nagymértékű növekedés ellenére az előző év azonos időszakához képest idén márciusban 8,9 százalékkal kevesebb állást jelentettek be a munkáltatók.
Az új, nem támogatott állások legnagyobb részét a feldolgozóiparban és az építőiparban kínálták a munkáltatók. Februárhoz képest a szezonális ágazatokban nőtt jelentősebben a bejelentett nem támogatott állások száma (mezőgazdaság, építőipar), de a feldolgozóiparban és a fegyveres erőknél is átlag felett emelkedett a munkaerőigények száma.