Lúzertippek 3.: Ugorj mindig ejtőernyő nélkül!
"Mi a titka annak, hogy az ember kimagaslóan sikertelen legyen?" "Ha valaki már sikertelen lett, hogyan őrizheti meg ezt az állapotot tartósan?” - ilyen és hasonló kérdések foglalkoztatják Steve McDermottot, a HVG Könyvek által megjelentetett, A profi lúzer című könyv szerzőjét. Részlet a könyvből.
Steve McDermott | |
|
Dermott 17. (anti)tippje
Soha ne tegyünk semmit, amivel beleköpnénk valakinek a levesébe! Ne tegyünk semmit, ami a szokásostól eltér vagy új! Úgy általában: semmit ne tegyünk! Az önképző lúzerek maguktól is tudják, hogya semmitt evés a legkönnyebb életstratégia a világon. Ha mégis rászánjuk magunkat a cselekvésre, hatalmas ugrásokkal szökelljünk – hiszen úgy sokkal nagyobbat lehet esni! William James amerikai pszichológus szerint: „A felelős bátorságot kellene propagálni.” A bukásra játszóknak éppen ezért kerülniük kell a felelősséget, ha már bátorságból kijutott nekik. Legyünk meggondolatlanok, vakmerők és önpusztítók, és ne törődjünk a következményekkel! A kockázatelemzést kerüljük, lehetőleg ugorjunk azonnal az ismeretlenbe! Ha biztosra akarunk menni: ejtőernyő nélkül. A bukás gyors és sikeres lesz, sőt ebben az esetben végleges.
Kudarcrecept |
A kockázatvállalás fokozat kérdése, csakúgy, mint az előzés – mennyire kell belátnod az utat ahhoz, hogy biztonsággal előzhess? „Ha az élet nem kockázatok sorozata, akkor semmi sem az” – mondta Helen Keller, aki süketnéma létére oly sok mindent elért az életben, hogy beválasztották a XX. század legnagyszerűbb száz embere közé. Kutatások szerint azok, akiknek alacsony az önbizalmuk, általában a kockázatokat is rosszul ítélik meg, és jellemzően szörnyű eredményeket produkálnak. Nincsenek kockázatvállalási tapasztalataik, és sosem elemzik a helyzetet, mielőtt cselekednének. Éppen ezért gyorsan hozz döntést és gyorsan változtatgasd! Add fel az első próbálkozás után! |
Kitűnő stratégia, ha időről időre garantáltan balsikerrel végződő tevékenységekbe fogunk, anélkül, hogy vállalnánk érte a személyes felelősséget. Így elaltathatjuk ismerőseink gyanúját, és mindenki azt fogja hinni, hogy peches létünkre azért dicséretesen próbálkozunk. Az igazság persze az, hogy gyávák vagyunk és annyi önbecsülésünk sincs, mint egy aranyhalnak.
Előfordulhat persze, hogy valaki nem kívánja végtagtörésekkel bizonygatni embertársainak önnön bátorságát. Ebben az esetben a hősiesség látszatát azzal tudjuk a legjobban fenntartani, ha környezetünkben mindenkit meggyőzünk az ejtőernyőzés - sőt a repülés - veszélyeiről. Ha el tudjuk hitetni ismerőseinkkel, hogy új dolgokba fogni borzasztó veszélyes, akkor ki se kell mennünk a repülőtérre.
Kitűnő stratégia, ha időről időre garantáltan balsikerrel végződő tevékenységekbe fogunk, anélkül, hogy vállalnánk érte a személyes felelősséget.
Karrier
2009. január. 20. 07:17
Lúzertippek 2.: Ne cselekedj most rögtön!
Karrier
2009. január. 15. 13:37