Lúzertippek 2.: Ne cselekedj most rögtön!
"Mi a titka annak, hogy az ember kimagaslóan sikertelen legyen?" "Ha valaki már sikertelen lett, hogyan őrizheti meg ezt az állapotot tartósan?” - ilyen és hasonló kérdések foglalkoztatják Steve McDermottot, a HVG Könyvek által megjelentetett, A profi lúzer című könyv szerzőjét. Részlet a könyvből.
Steve McDermott | |
Dermott 12. (anti)tippje
Valaki egyszer azt mondta: „Kétféleképpen lehet feljutni egy tölgyfa csúcsára: vagy megmássza az ember, vagy ráül egy makkra és vár.” A gyors és sikeres bukást csak úgy érhetjük el, ha semmit nem teszünk az életben. Az igazi profik a kisujjukat se mozdítják ambícióik kiteljesítéséért. A legjobb, ha azt várjuk, hogy magától berepül a sült csirke a szánkba. Még jobb, ha csukott szájjal várakozunk.
Felejtsük el a horatiusi Carpe diem!-et! Hiszen időmilliomosok vagyunk! Amit ma megtehetnénk, akár holnapra is halaszthatjuk. Tegyük fel, hogy valaki 35 évesen olvassa el ezt a könyvet – akkor még akár 45-50 éve is lehet hátra az életből. (Legyen 30! A pesszimisták fiatalon halnak…) Egy átlagember élete folyamán 23 évet alszik, 14 évet ücsörög kanapékon és karosszékekben, 4,5 évet tölt evéssel, 2 évet fürdéssel, 2 évet újságolvasással és 30 másodpercet szeretkezéssel. Ez nagyjából 25 év, tehát a fennmaradó idővel szabadon és kényelmesen gazdálkodhatunk. Nyugodtan halogathatunk mindent a végtelenségig.
Kudarcrecept |
Szeretnék egy témába vágó találós kérdést feltenni: |
- Titokban mindenki fél egy kicsit, amikor lovat simogat.
- Az alagutaktól tartanak az emberek.
- A legfájdalmasabb háztartási baleset mezítláb rálépni egy felfele fordított elektromos dugaljra; szorosan e mögött a második, ha apró Lego-elemre vagy más játékaknára taposunk.
- Senki sem tiszteli az olyan embert, aki ölben viszi a kutyáját.
- Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.
- Miután minden elhangzik, több a szó, mint a cselekvés.
Beszéljünk rendszeresen álmainkról, ha kedvünk tartja, de semmiképpen ne ragadtassuk magunkat cselekvésre! Egy belevaló vesztesnek nem lehet célja az azonnali intézkedés. Miért kellene megállíthatatlan úthengerként viselkednünk? Gondosan törekedjünk arra, hogy se életformában, se ingóságokban, se cselekedetekben ne különbözzünk az átlagtól! Sőt akár alacsonyabbra is rakhatjuk a lécet. Egyébként is, minek foglalkozni ezzel az egész motivációs varázslással? Hiszen a homo sapiens a génjeiben hordozza a lustaságot – ha tudnánk, sem akarnánk változtatni a dolgok menetén. Egy zen mester általános igazságot fedezett fel, amikor megjegyezte: „A nagymosás az eksztázis után is ráér.” Ősi lustaság-ösztönünkből fakad az a tény, hogy a nagy sikerhez szükséges mennyiségű és minőségű munkára csak nagy nehézségek árán tudjuk rászánni magunkat. Jobb, ha ezen a ponton mindenki leteszi ezt a könyvet, nehogy bárki túlerőltesse magát – bámuljunk inkább kitartóan a semmibe!