Mit ne írj az önéletrajzodba?
Hónapokig munkanélküli voltál? Lelkes, ám tapasztalatlan állásvadász vagy, aki első munkahelyét keresi? Esetleg sokadik nekifutásra sem sikerült elhelyezkedned? Íme néhány ötlet, mit ne említs önéletrajzodban!
Mielőtt elszalad veled a ló, és kényszeresen megosztod múltbéli tapasztalataidat - az álláskeresés nehézségeitől kezdve egészen a munkahelyi félreértésekig - leendő munkaadóddal, és önéletrajzodba olyan momentumokat is beleszősz, amelyekről bölcsebb lenne hallgatni, gondolkozz!
Miről érdemes hallgatni?
© Popular Science |
Busás fizetést kérsz? Önéletrajzodban csak akkor említsd a bérezéssel kapcsolatos elvárásaidat, ha azokat munkaköröd, szakmai képzettséged és a megpályázott pozíció indokolttá teszi! Ellenkező esetben ezzel várj az állásinterjúig. Ha rátermett jelölt vagy, és sikeresen túljutottál az állásinterjú első néhány körén, nyerő helyzetből indulhatsz, jó tárgyalási alapod lesz.
Szexuális orientációd, felekezeti hovatartozásod, családi állapotod, általános egészségi állapotod, hobbid nem tartozik leendő munkaadódra, önéletrajzodban nincs helye ezeknek, ahogy politikai nézeteidnek sem.
Személyes élményeidet soha ne említsd önéletrajzodban! Ne csatolj részletes leírást önmagadról: tulajdonságaidról, véleményedről, megjelenésedről az interjúztató a felvételi bezsélgetésen úgyis képet kap. Önéletrajzodhoz mellékelj egy fotót, lehetőség szerint arcképet. Kerüld az egész alakos fotókat, amelyeken nem látszik az arcod, és a pózolós képeket is száműzd a családi fotóalbumba!
Önéletrajzodban ne sorold fel az összes vállalatot, ahol eddig dolgoztál! A hosszú lista munkahelyeidről nem válik hasznodra, különösen, ha ebből kiderül, hogy szinte minden területen kipróbáltad már magad. A diákmunkákat, például a szórólapozást vagy a nyári szendvicssütést is hagyd ki a felsorolásból. Csak azokat a cégeket említsd, amelyeknél hosszabb időt töltöttél, vagy úgy érzed, hogy szakmai fejlődésed szempontjából említésre méltóak. Önéletrajzodban ne utalj arra, ha hónapokig, esetleg hosszabb ideig munkanélküli voltál, a felvételi beszélgetésen úgyis kiderül (akkor részletesen elmesélheted az interjúztatónak, miért maradtál munka nélkül).
Nem létező szakmai tapasztalataidról, képzettségedről, végzettségedről, iskoláidról, nyelvtudásodról ne tégy említést önéletrajzodban, mert ha az előszűrésen át is mész, az állásinterjú második körében - amikor a HR-esek ellenőrzik a jelentkezők adatait, villámgyorsan kiderül, hogy hazudtál.