2007. június. 27. 10:39 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 27. 10:40 Karrier

Újabb Start kártyák igényelhetők július elsejétől

Az első évben teljesen járulékmentesen, a második évben összességében 15 százalékos járulékkal foglalkoztathatók július 1-jétől az ötven év feletti vagy a csak alapfokú végzettséggel rendelkező tartósan álláskereső személyek.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Ennél alacsonyabb, de még mindig jelentős járulékkedvezményt vehetnek igénybe július 1-jétől azok a munkáltatók, akik életkortól, iskolai végzettségtől függetlenül tartósan álláskereső személyt alkalmaznak. (Tartósan álláskeresőnek számít az a személy, aki a kártya kiváltását megelőző 16 hónapból 12-ben nyilvántartott álláskereső volt.)

Ez a kedvezmény illeti meg azokat a munkáltatókat is, akik a gyes, gyed, gyet vagy ápolási díj igénybevételét követő egy éven belül munkát vállaló dolgozókat alkalmaznak. Ezt az alacsonyabb járulékot kell fizetni az olyan kedvezményezettek felvételekor is, akik gyermekük egy éves kora után a gyes igénybevételével együtt kívánnak munkát vállalni.

Ez a kedvezmény az első évben 15 százalékos, a második évben 25 százalékos járulékfizetési kötelezettséget jelent. A kártyával rendelkező foglalkoztatója ezen kívül két évig mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetése alól is.

A kedvezményezettek a Start Plusz és Start Extra kártyát válthatják ki az adóhatóságnál. Ezzel a kártyával jelentkezhetnek annak két éves érvényességi ideje alatt akár több munkáltatónál is, és a munkáltató ennek alapján veheti igénybe a járulékkedvezményt.

A kedvezmény az öregségi nyugdíjkorhatárig vehető igénybe, ez főként az ötven év feletti, illetve a csak legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkező, vagy általában a tartósan álláskeresők esetében érdekes.

A Start kártya alaptípus egy korábbi intézmény, ezt a fiatalok vehetik igénybe. Ez is két éves időszakra szóló kedvezmény, azzal, hogy a pályakezdő 25 éves koráig, felsőfokú végzettség esetén 30 éves koráig használhatja a kártyát. A pályakezdőket alkalmazó munkáltatók a Start Plusszal egyező, az első évben 15, a második évben 25 százalékos járulékfizetésre jogosultak. Az új kártyák viszont annyiban eltérnek a már korábban alkalmazott Start kártya alaptípustól, hogy a kedvezmény egységesen a minimálbér kétszereséig alkalmazható. A fiataloknál általában a minimálbér másfélszereséig jár a kedvezmény, csak a felsőfokú végzettségűeknél a minimálbér kétszereséig.

A két új kártyatípus finanszírozásához európai uniós forrásokat is igénybe kíván venni a szaktárca. A becslések szerint 2010-ig 40 milliárd forintot jelenthet ez a kiadás, és 42 ezer személy foglalkoztatását segítheti elő.

A múlt év végéig még általánosan igénybe vehették az egy éves járulékmentességet a legalább három hónapja regisztrált álláskeresőket alkalmazó mikro-, kis-, és közepes cégek, civil szervezetek. Az új forma általánosságban csak a hosszabb ideje regisztrált álláskeresőket vonja be a programba.

A múlt évben rendelkezésre álló lehetőséget leginkább a mikro- és kisvállalkozások használták ki. A kedvezmény révén már novemberig 14 ezer álláskereső jutott munkához. A kedvezmény szerint egy évig társadalombiztosítási, munkáltatói járulék, egészségügyi hozzájárulás megfizetése nélkül foglalkoztathatták a felvételekor legalább három hónapja regisztrált álláskeresőket, de vállalniuk kellett azt is, hogy további egy évig a szokásos járulékokkal tovább foglalkoztatják ezeket a munkavállalókat.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.