Bővül a Start kártyások köre
Újabb társadalmi csoportok válthatnak ki Start kártyát a második félévtől, az erre vonatkozó jogszabály az idei 36-os Magyar Közlönyben olvasható.
Eddig Start kártyát csak a fiatalok válthattak ki, a kártya két éves érvényességi ideje alatt foglalkoztatóik jelentős járulékkedvezményt vehettek igénybe. Ez a kártyatípus a jövőben is fennmarad, de hasonló kedvezményt vehetnek majd igénybe azok a munkáltatók is akik ápolási díj után, vagy a különféle gyermekgondozási juttatásokat követően, vagy a gyermekgondozási díjjal egy időben vállalják a foglalkoztatást, illetve 50 év feletti, vagy legfeljebb alapfokú végzettségű tartósan regisztrált álláskeresőt vesznek fel.
Ezek a személyek a Start kártya helyett Start Plusz, illetve Start Extra kártyát válthatnak ki. Ezek a kártyák is két évig érvényesek, valamint egymást követően ugyancsak több munkáltatónál lehet igénybe venni a kedvezményt.
A Start Plusz kártyát nem csak az ápolási díj, illetve a gyes, gyed, gyet után egy évig, de a gyes ideje alatt is ki lehet majd váltatni.
A Start Extra kártyát az 50 év feletti, vagy a legfeljebb alapfokú végzettségű személyek válthatják ki ha tartósan regisztrált álláskeresők. Tartósan regisztráltnak számít valaki, ha a kártya igénylése előtti 16 hónapból legalább egy évig volt regisztrált álláskereső. A pályakezdők akkor számítanak tartósan regisztráltnak, ha a kártyaigénylés előtti 8 hónapból legalább fél évnyi volt a regisztrációjuk.
A Start Plusz kártya tulajdonosai a Start kártyához hasonló járulékkedvezménnyel foglalkoztathatók majd. Tehát a két év alatt nem kell megfizetni a tételes egészségügyi hozzájárulást, valamint a munkáltatói és társadalombiztosítási járulékok helyett az első évben 15 százalékos, a második évben 25 százalékos a járulékfizetési kötelezettség. A változás annyi a Start kártyához képest, hogy a Start Plusz kártya tulajdonosai egységesen a minimálbér kétszeresét jelentő keresetig vehetik igénybe a kedvezményt. A Start kártyánál alapesetben a minimálbér másfélszereséig számolható el a járulékkedvezmény, csak felsőfokú végzettségűeknél lehet elszámolni annak kétszereséig.
A Start Extra kártya viszont a Start kártyánál jóval nagyobb kedvezményt ad. Ennek indoka, hogy a Start Extra kártya jogosultjainak jóval nehezebb elhelyezkedni. A kártyával rendelkező foglalkoztatója két évig ugyancsak mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetése alól. Az első évben viszont a munkáltatói és társadalombiztosítási járulékok helyett egyáltalán nem kell járulékot fizetnie, a második évben is csak 15 százalékot.
Az alacsonyabb járulékbevételt eddig a Start kártyánál a Munkaerőpiaci Alap ellentételezte, az újabb kártyák finanszírozásában részt vesz az Európai Szociális Alap is.
A Start kártya népszerűvé vált a fiatalok körében. Az idén februárig, a kiválthatóság 2005 őszi időpontjától például 44 ezer Start kártyát váltottak ki a fiatalok. A kártyák két éves érvényessége úgy értendő, hogy a kártya érvényessége alatt a fiatal munkavállaló 25 évnél, felsőfokú végzettség esetén 30 évnél fiatalabb legyen. A kedvezményt ez a korosztály veheti igénybe.