A legkínosabb hibák az állásinterjún
A legutóbbi állásinterjún beigazolódtak félelmeid: leszerepeltél, ezért úgy érzed, soha nem találod meg az ideális munkahelyet? Ne szívd mellre a kudarcot, inkább tanulj belőle! Íme néhány ostoba hiba, amelyet a jelentkezők gyakran elkövetnek, amikor remegő lábakkal érkeznek a felvételi beszélgetésre.
Előre bemagolt válaszok
Egy tengerentúli felmérésből kiderül, hogy az interjúztatókat bizony kirázza a hideg, amikor a felvételi beszélgetésen a jelentkező - mintha szövegkönyvből olvasná - jól betanult monológot ad elő, amely esetenként egyáltalán nem kapcsolódik a feltett kérdésekhez.
Nem vet jó fényt a munkavállalóra az sem, ha egy-kétszavas válaszokat ad az interjúztató kérdéseire, ugyanakkor ennek ellenkezője is viszolygást kelt: hogyha a delikvens bő lére ereszti mondanivalóját, és a feltett kérdés kapcsán kitér magánéleti problémáira, lelkiállapotának részletes ismertetésére. Ne csodálkozz, ha ezek után villámgyorsan az ajtón kívül találod magad! Mint sok más helyzetben, az állásinterjún is az „aranyközép” a járható út. Hogyan lépj erre az ösvényre?
Kerüld a semmitmondó válaszokat! Ha leendő fönököd megkérdezi, miért jelentkeztél a meghirdetett posztra, ne azt vágd a fejéhez: „Azért, hogy kipróbáljam magam”, vagy „bizonyítani akarok.” Az állás jellegétől függően fontold meg, mi lenne a leginformatívabb válasz. Ha például a betöltendő poszt azzal jár, hogy te tartod a kapcsolatot az ügyfelekkel, kommunikációs képességedet és tárgyalókészségedet hangsúlyozd; ha találkozókat, rendezvényeket szervezel majd, fontos az összeszedett viselkedés, a gyors döntéshozatal és jó szervezőkészség. Pozitív tulajdonságaidat és képességeidet hangsúlyozd, ám mindezt úgy, hogy közben légy visszafogott, nyugodt és természetes!
Kifogásolható viselkedés
URLguru |
Az interjúztatók nem díjazzák, ha a jelentkezők beszélgetés közben rágógumiznak, megcsörren mobiltelefonjuk, sőt, az sem hoz jó pontokat a konyhára, ha előre jelzed: kevés időd van, mert sietned kell egy másik állásinterjúra. Ezek kirívó esetek, ám nem ritka, hogy a jelentkezők éppen ezek egyike miatt esnek el a hőn áhított állástól. A felvételi beszélgetés idejére ezért függeszd fel egyéb tevékenységeidet, és csak az előtted álló feladatra koncentrálj: csípd meg a kiszemelt állást!
Nemtörődöm hozzáállás
Az interjúztatók által harmadikként rangsorolt hiba a jelentkezők kifogásolható hozzállása. A munkahelyi sikereivel kérkedő, másnál mindig mindent jobban tudó, hatalmas önbizalommal érkező jelentkezőt nem fogadják kitörő lelkesedéssel a felvételi beszélgetésen. Az egészséges önbizalom nem árt, ám a túlzott önimádat és tudálékos viselkedés eltántorítja leendő fönöködet attól, hogy alkalmazzon. Ugyanakkor lelkesedés, és minimális érdeklődés híján - főleg, ha gyakran rásandítasz az órádra, hogy megnézd, mikor szabadulsz már - ugyanez a sors vár rád. Légy érdeklődő, határozott és szerény!
Az állásinterjún elkövetett baklövések száma a szigorú ítészek szerint jól mutatja, mennyire felkészült a munkavállaló, és arra is rávilágít, hogyan bírkózik meg a nehéz feladatokkal: hogyan kommunikál, ha nyomás alatt van, és mennyire terhelhető. Ha jól bírja a megmérettetést - természetesen viselkedik, és gördülékenyen kommunikál az állásinterjún - a cégvezető megnyugodhat: leendő alkalmazottja az üzleti tárgyalásokon, találkozókon sem fog zavarba jönni!