Öt mindent eldöntő szempont, hogyan válassz munkahelyet
Elégedett vagy munkáddal? Netán nem érzed jól magad a vállalatnál, de nem tudod, min kellene változtatnod? Ahhoz, hogy új munkahelyeden már az első héten elkerülhesd a nehézségeket, és energiádat ne a beilleszkedésre kelljen pazarolnod, nem árt, ha még álláskereséskor fölállítasz magadnak egy szempontrendszert, amelyet szem előtt tartva megtalálhatod az ideális állást. Kérdések és tippek.
Munkahelyi környezet |
Munkahelyi kapcsolatok: a főnök és a kollégák
Az állásinterjú kiváló alkalom arra, hogy megismerd leendő főnöködet: többnyire már az első benyomásokból kiderül, szimpatikusak vagytok-e egymásnak – tudnátok-e együtt dolgozni –, ezért ne csak arra figyelj, amit a másik mond, gesztusait, apró megnyilvánulásait is rögzítsd, hogy kialakíthass róla egy (előzetes) képet. Az első benyomások legtöbbször helyesnek bizonyulnak, ezért nyugodtan hagyatkozz megérzéseidre! Ha leendő főnököd az első pillanattól fogva ellenszenves, esetleg lesír róla, hogy az érzés kölcsönös – mégis megkapod az állást -, tehetsz ugyan egy próbát (elvállalhatod a munkát), ám beilleszkedésed valószínűleg nem lesz zökkenőmentes, és keményen küzdened kell majd, hogy felettesed elismerje teljesítményedet.
Nem állsz készen a harcra? Riasztanak a kihívások? Ez esetben inkább nézz másik munkalehetőség után! Nemcsak a főnök személye meghatározó, ezért az állásinterjún érdeklődj: kikkel fogsz együtt dolgozni, mit várnak el tőled leendő munkatársaid? Derítsd ki erősségeiket és gyengeségeiket, hogy tudd, hogyan találhatod meg velük a közös hangot!
Munka és a magánélet egyensúlya
URLguru |
Szakmai előmeneteli lehetőségek
Az állásinterjún arról is érdeklődj, hogy leendő munkakörödben milyen feladatokat kell majd ellátnod, munkád hosszútávon tartogat-e előrelépési lehetőséget, szakmai tapasztalataidat gyarapíthatod-e a cégnél. Azt is kérdezd meg, kikkel kell majd együtt dolgoznod, csapatjátékos leszel-e, vagy önálló döntéseket is hozhatsz – ha igen, hatásköröd meddig terjed? Jó, ha már az elején tisztában vagy vele, alárendelt helyzetben leszel, vagy egyenrangú partnerként tekintenek rád.
Munkahelyi környezet
Tanulmányozd a cég történetét és működését! Járj utána, milyen a megítélése a hazai (esetleg nemzetközi) piacon, milyen alapelvek szerint működik, és tudsz-e azonosulni az értékekkel, amelyeket képvisel. Nézz utána, ki vezeti a céget, és hogyan vélekednek róla szakmai berkekben. Érdemes annak is utánajárni – esetleg rákérdezni – hogy az alkalmazottak hogyan vélekednek a cégvezetésről, jól érzik-e magukat a vállalatnál, milyen a hangulatuk – szívesen, teljes erőbedobással dolgoznak, vagy csak ímmel-ámmal teljesítenek, miközben alig várják, hogy leteljen a munkaidő, és mehessenek haza.
Fizetés és egyéb juttatások
Az egyik legfontosabb kérdés, amely villámgyorsan döntésre késztet munkaügyben: a fizetés. Mekkora összeget kapsz havonta? Megfelelően díjazzák-e teljesítményedet, vagy alulfizetnek? Milyen extra juttatások dukálnak a havi fix összeg mellé: mobiltelefon, céges autó, ebédjegy, stb. Ezeket a kérdéseket - különösen az állásinterjún - kellemetlen szóba hozni, ám ahhoz, hogy karrieredet saját elképzeléseid szerint építhesd, nélkülözhetetlen, hogy tisztában légy „értékeddel” és jövőbeni kilátásaiddal.