A munkahelyi kapcsolat hátulütői
Életed párja is a vállalatnál dolgozik, mi több, nap mint nap együtt kávéztok vagy ebédeltek? A munkahelyi kapcsolatoknak számos hátulütője van, az irigy pillantások és a gonosz szóbeszéd mellett az is gondot okozhat, hogyha magánéletedet nem tudod az irodai falain kívülre száműzni. Hogyan kezeld a kényes helyzeteket? Tippek és tanácsok.
Kedves? Kéznél van? A munkahelyi kapcsolat rizikós! © sxc.hu |
A munkahelyi kapcsolatokat tanácsos óvatosan kezelni, mert a legtöbb vállalatnál nem nézik jó szemmel, ha az alkalmazottak mindenki szeme láttára - munkaidőben - élik magánéletüket. Néhány munkaadó drasztikusan fel is lép a céges románcok ellen, és a vállalati szabályzatban rögzíti, hogy mit tehet és mit nem - különös tekintettel a munkahelyi kapcsolatokra -, aki a cégnél dolgozik. A kísértés azonban a tiltás ellenére is föllángolhat. Íme néhány szabály, amelyet érdemes betartanod, hogy elkerüld a rád váró kellemetlen helyzeteket!
Mérlegeld a kapcsolat előnyeit és hátrányait!
Meglátni és megszeretni - tartja a mondás. Mielőtt belevágnál egy munkahelyi kapcsolatba, mérlegeld annak előnyeit és hátrányait: tartsd szem előtt, hogyan tudtok majd együtt dolgozni - egy irodában, egy részlegen - ha a kapcsolat véget ér. Képes leszel arra, hogy urald érzelmeidet és egykori párodra szigorúan munkatársként tekints? Félre tudod majd tenni személyes problémáidat, és a vállalat érdekeit tartod szem előtt, ha arra kerül a sor? Az érzelmi kötődést nehéz egyik napról a másikra - vezényszóra - figyelmen kívül hagyni, és úgy dolgozni a másikkal békében, egyetértésben, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga. Hogy a kínos helyzeteket kivédd, mérlegeld a kapcsolat kimenetelének lehetőségét és a körülményeket, mielőtt összebútorozol egyik kollégáddal!
Ne randevúzz a feletteseddel!
Biztos recept a „bukáshoz”, ha feletteseddel vagy beosztottaddal osztod meg ágyadat! Ebben az esetben ugyanis a szimpátián kívül egyéb tényezők is dominálnak: ha úgy dolgozol együtt kollégáddal, hogy egy párt alkottok, óhatatlanul összemosódik a munka és a magánélet, munkatársaidban pedig joggal merül föl a gondolat, hogy a főnök kivételezik veled. Te vagy a főnök? Akkor felelősséggel tartozol alkalmazottaidért: mindegyikük munkáját azonos szempontok szerint kell megítélned. Hogyha érzelmileg jobban kötődsz egyikükhöz, fennáll a veszélye annak, hogy szubjektív szempontok szerint értékeled munkáját, és konfliktus esetén, egy-egy kényes helyzetben nem kétséges, hogy kinek a javára billen majd a mérleg. Mindemellett az egészséges párkapcsolatnak sem tesz jót, ha a partner egyben főnök is.
Magánéletedet zárd ki az irodából!
Úgy döntesz, hogy az észérveket sutba dobva kapcsolatba bonyolódsz az egyik kollégáddal? A dolog működhet, ehhez azonban mindkettőtöknek be kell tartania néhány szabályt! Ügyelj arra, hogy amíg a románc friss, maradjon kettőtök között, a nyilvánosság kizárásával ugyanis nem kell vizslató tekintetekkel szembesülnötök, és tolakodó kérdésekre válaszolnotok. Arról nem is beszélve, hogyha a kapcsolat az első néhány hét után kifullad, nem kell magyarázkodnotok és azon gondolkodnotok, hogyan fogjátok ki a szelet a pletykafészkek vitorlájából.
Ha kapcsolatotok túléli az első néhány hónapot, akár be is jelenthetitek, hogy összetartoztok, ám készüljetek föl rá, hogy ezzel – bár minden csoda három napig tart – az érdeklődés középpontjába kerültök. Kezeljétek a helyzetet természetesen, de magánéletetekről ne áruljatok el intim részleteket, és ügyeljetek rá, hogy a plénum előtt kapcsolatotok maradjon kollegiális keretek között.
Ne nyaljátok-faljátok egymást a folyosón!
Kerüljétek az intim jeleneteket a cégnél! Ez nem jelenti azt, hogy a másikon munkaidőben egyszerűen át kell nézni, mindössze arról van szó, hogy mellőzzétek az összetartozásotokat demonstráló apróságokat: ne menjetek kézen fogva ebédelni, és ne váltsatok csókot az iroda közepén! A munkaidő lejárt, a garázs kihalt? Akkor sem célszerű a kocsi hátsó ülésén összebújni, mert lehet, hogy egy túlórázó kolléga éppen arra téved. Kerüljétek az érzelmi megnyilvánulásokat, és soha ne vitatkozzatok a kollégák előtt, mert ezzel nemcsak zaftos részleteket szolgáltattok a pletykálkodóknak, de munkatársaitokat is kellemetlen helyzetbe hozzátok.
Ne írkálj szerelmes leveleket munkaidőben!
A legtöbb vállalatnál ellenőrizhetik a dolgozók beérkező és kiküldött elektronikus leveleit, sőt, néhány cégnél meg is tiltják, hogy a dolgozók magánleveleket küldjenek vállalati e-mail címükről. Ezért légy óvatos, ha lángoló érzelmeidet egy-egy szerelmes levélben tudatnád pároddal, aki a szomszéd helyiségben dolgozik! Ha a kávé- vagy ebédszünetben együtt mutatkoztok, még nem jelenthet gondot, a munkaidőt azonban szenteljétek hivatali feladataitoknak, a turbékolást pedig halasszátok későbbre! Arra különösen ügyelj, hogyha munkaidőben mégis meglepnéd egy-egy levéllel életed párját, ne közölj kényes részleteket, tartózkodj a szexuális célzásoktól vagy az erotikus tartalomtól, nehogy szó érje a ház elejét!
A konfliktusokat hagyjátok otthon!
Pároddal kerüljétek az összetűzést a vállalatnál! Mégha aznap reggel csúnyán össze is vesztetek valamin, amint beértek az irodába, a magánéleti sérelmeket felejtsétek el! Két kollégának akkor is nehéz fegyelmezetten, összehangra törekedve együtt dolgozni, hogyha a magánéletben nem alkotnak egy párt, ám ha szabadidejüket is együtt töltik, fokozottabban oda kell figyelnük a másikra! Úgy érzed, nem tudsz kollégaként tekinteni párodra? Nem tudtok egy légtérben megmaradni anélkül, hogy kiadnátok magatokból a felgyülemlett feszültséget? Ilyenkor az a legjobb megoldás, ha valamelyikőtök kilép a vállalattól, így kapcsolatotokra nem nyomja rá bélyegét a munkahelyi stressz!
Munkahelyi szerelemből is születhet tartós kapcsolat, életre szóló barátság. Azt azonban érdemes észben tartani, hogy történjék bármi, az iroda nem lehet magánéleti csatározások színhelye, mert ott csakis a szakmai hozzáértés és profizmus számít. Irodán kívül aztán szabad a vásár!