2007. január. 23. 13:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 23. 13:08 Karrier

Ötből egy munkavállaló hazudik. Te is?

Fölmerült már benned a gyanú, hogy valamelyik munkatársad olykor nem a teljes igazságot mondja? Esetleg veled is előfordult már, hogy kitaláltál egy mesét, azért, hogy ne maradj szégyenben főnököd, kollégáid előtt? Az igazság gyakran akkor is kiderül, ha minden erőddel igyekszel elkendőzni azt.

Ügyelj arra, mit mondasz!
© sxc.hu
Nem a teljes igazságot mondtad az irodában, mert hátrányosan befolyásolta volna munkahelyi pozíciódat, esetleg rontott volna népszerűségeden és hiteleden? A tény ettől még tény marad: nem mondtál igazat, vagyis hazudtál. Kérdés, hogy mi indított erre?

Egy tengerentúli álláskereső oldal felmérésből kiderül: a munkavállalók 19 százaléka beismeri, hogy hetente legalább egyszer füllent. Tizenöt százalékuk azt is bevallotta, hogy kapták már hazugságon. Mivel védekeztek?

- A megkérdezettek 26 százaléka azzal érvelt, hogy csak így tudott megbékíteni egy vásárlót.

- 13 százalékuk arra hivatkozott, hogy hazugsággal próbálta elkendőzni, hogy hibázott munkája során: elmulasztott egy fontos telefont, elszalasztott egy találkozót vagy figyelmetlen volt, és ezzel akadályozta saját és kollégái munkáját.

- 8 százalék ezzel „oldotta meg”, hogy késett a munkából, esetleg nem jelent meg egy fontos eseményen, míg ugyanennyien kollégájukat védték, amikor füllentettek.

- A megkérdezettek 5 százaléka hazugsággal keverte bajba kollégáját, vagy ezt használta arra, hogy jobb színben tüntette föl magát felettese előtt.

Az idézett felmérésből kiderül, hogy négyből egy amerikai munkaadó kirúgja alkalmazottját, ha hazugságon kapja. Az ehhez hasonló, kínos helyzetek elkerülhetők, ha a munkavállalók nem tömik valótlansággal főnökük fejét. Sablonosan hangzik, mégis igaz: legjobb politika az őszinteség.

Nemcsak felettesed előtt ásod el magad, ha hazugságon kap. Jó híred, hiteled látja kárát, ha kollégáid kiderítik, néha nagyot mondasz, olykor pedig – érdekeid védelmében – valótlanságot állítasz. Hogyha főnököd nem rúg ki, megítéléseden akkor is ront az eset: megrendülhet bizalma, és ezt a későbbiekben nehéz lesz helyreállítanod.

Íme a hazugságok, melyekkel a munkavállalók a leggyakrabban élnek:

- „Nem tudom, mi történt valójában.”

- „Éppen a másik vonalon keresnek, később visszahívom.”

- „Jelenleg nem vagyok a városban.”

- „Beteg vagyok, nem tudok elmenni a találkozóra.”

- „Nem kaptam meg a faxot, e-mailt, amit küldött, így nem értesültem róla, hogy keresett.”