2007. január. 05. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 14:02 Karrier

Miért jelentenek beteget a munkavállalók?

Mit teszel, amikor úgy érzed, hogy jól jönne egy soron kívüli szabadnap? Egyeztetsz a főnököddel, esetleg utolsó pillanatban felhívod egy átlátszó történettel, hogy hirtelen belázasodtál vagy kificamítottad a bokádat? Hihetetlen magyarázatok, átlátszó hazugságok.

Mindent a maga idejében!
© sxc.hu
Milyen gyakran élsz a lehetőséggel, és jelentesz beteget? A munkavállalók egy része ugyanis váratlan szabadnapnak tekinti, amikor valamilyen - valós vagy valótlan - okra hivatkozva nem megy dolgozni. Nem csoda, hogy akad olyan alkalmazott, aki sportot űz a lógásból.

Egy tengerentúli állás-kereső oldal felmérése szerint Amerikában a megkérdezett munkavállalók 32 százaléka évente legalább egyszer beteget jelent akkor is, hogyha csak egy soron kívüli szabadnapra vágyik. Ez részben annak köszönhető, hogy szép számmal akadnak olyanok, akik teljesítményük után kapják fizetésüket, ez a rendszer pedig jóval rugalmasabb - több távollétet tesz lehetővé -, mintha kötött munkaidőben dolgoznának, és fix összeget kapnának havonta. Célszerű tehát, ha szem előtt tartod a vállalati szabályokat és előírásokat, amikor úgy döntesz, hogy makkegészségesen beteget jelentesz!

A már említett felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 16 százaléka nyilatkozott úgy, hogy családjával vagy barátaival tölti a „szabadnapjait”, míg 24 százalékuk alvásra, 20 százalékuk ügyintézésre, a többiek pedig házimunkára, illetve orvosi vizsgálatra szánják betegségre hivatkozva elnyert szabadságukat.

A munkaadók többsége nem nézi jó szemmel, ha alkalmazottai átlátszó történetekkel traktálják, minden negyedik vállalatvezető gondolkodás nélkül ki is rúgja dolgozóját, ha az nem valós okokra hivatkozva jelent beteget. Íme néhány elképesztő indok, amellyel a munkavállalók gyenge egészségi állapotukat - és hiányzásukat - igazolják:

 
1. „Tegnap az anyósomnál vacsoráztunk, és teleettem magam, azt hiszem, elrontottam a gyomromat.”

2. „Cipekedés közben meghúzódott a derekam, nem tudok kimászni az ágyból.”

3. „Zuhanyozás után kiléptem a fülkéből, és kibicsaklott a bokám, de már hívtam az orvost.”

4. „Reggel beragadtam a wc-be, sokáig senki nem szabadított ki, pánikroham tört rám.”

5. „A feleségem gyereket vár, gyakran kínozzák rosszullétek, ilyenkor én is vele szenvedek.”

6. „Éjszaka a fejemre omlott a mennyezet egy darabkája, lehet, hogy agyrázkódást kaptam.”

7. „Egy vad kutyát próbáltam elkergetni a kertből, de rám támadt, még mindig sokkos állapotban vagyok.”

8. „Órák óta csuklás kínoz, már fáj tőle a gyomrom.”

9. „Elpusztult a kedvenc macskám, letargiába estem.”

10. „Éppen a munkahelyemre igyekeztem, amikor majdnem elütött a busz. Elestem és megütöttem magam.”
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.