2006. december. 22. 15:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 06. 11:36 Karrier

Hogyan óvd magánszférádat a munkahelyeden?

A legtöbb vállalatnál nyomon követik az alkalmazottak tevékenységét: olykor ellenőrzik a leveleiket vagy a magántelefonszámokat, amelyeket vállalati telefonjukról tárcsáztak.

Olvasd el a vállalati kézikönyvet!
© sxc.hu
Egy, az amerikai cégek körében végzett tavalyi felmérés szerint a munkaadók továbbra is figyelemmel kísérik alkalmazottaik kommuni-kációját, legyen szó levelezésről vagy szóbeli beszélgetésről.

Az iroda vagy a folyosó egy-egy pontján elhelyezett kamera - amellett hogy a dolgozók biztonságát szolgálja - a telefonbeszélgetések „lenyomozása”, és a privát levelek olvasgatása nem a munkavállalók ellen irányul, sokkal inkább arra, hogy a cégek nyomást gyakoroljanak alkalmazottaikra. Így ösztönzik a dolgozókat, hogy az irodában csak a céges ügyekkel foglalkozzanak, magánéletüket pedig munkaidőben szorítsák háttérbe.

Az ellenőrzés kiterjedhet a munkavállaló elektronikus leveleire, telefonhívásaira, számítógépén tárolt adataira, vagy azokra az internetes oldalakra, amelyeket munkaidőben böngészett. Hogyan kerülheted el a kínos helyzeteket, amelyek abból adódhatnak, hogy minden lépésedet nyomon követik?

Tanulmányozd a cég kézikönyvét!

Minden vállalatnak van egy jegyzéke azokról a dologról, amelyeket elvár alkalmazottaitól vagy amelyeket tilt számukra: útmutató, hogyan viselkedj, mit tehetsz és mit ajánlatos elkerülnöd munkahelyeden. Mielőtt munkába állsz a cégnél, olvasd át a vállalati szabályzatot, hogy később ne érjen meglepetés!

Magánleveleidet ne a céges e-mail címedről küldd!

Nem kellemes, ha leveleidet ellenőrzik, mégis munkaadód jogában áll, hogyha a cég tulajdonában lévő gépről, céges e-mail címről küldöd ezeket, belenézzen. Sok helyütt nem élnek a monitorozás lehetőségével, de akad olyan főnök is, aki rendszeresen dolgozói levelezését böngészi. A megoldás: magánlevelezésedet privát e-mail címedről intézd, és ha lehet, ne munkaidőben! Amennyiben bizalmas megállapításokat közölnél másokkal, vagy olyan adatokat továbbítanál, amelyek nem tartoznak a nagy nyilvánosságra, inkább otthonról tedd!

Tartsd titokban jelszavadat!

Hogyha nem akarod, hogy kollégáid betekintsenek levelezésedbe, amíg nem vagy az irodában, vagy esetleg a te jelszavaddal „garázdálkodjanak” a nevedben, ügyelj arra, hogy jelszavadat - amellyel belépsz a rendszerbe – senki ne ismerje.
Kíváncsi tekintetek kereszttüzében (Oldaltörés)

© Stiller Ákos
Figyelj arra, hogy milyen web-lapokat böngészel munkaidőben!

Azt gondolod, senki sem látja, hogy milyen weboldalakon barangolsz, mert monitorod rejtve van a kíváncsi tekintetektől? Amikor megnyitsz egy oldalt, ott hagyod „elektronikus ujjlenyomatodat”, így utólag ellenőrizhető, mikor, mit néztél. Online vásárlásaidat ezért ne az irodában intézd, így elkerülheted, hogy kollégáid rajtad köszörüljék a nyelvüket és főnöködnek sem adsz okot arra, hogy lustának tartson.

Gépedet tartsd „lakat alatt”!

Hogyha nem vagy az irodában, ügyelj arra, hogy kollégáid ne férhessenek hozzá dokumentumaidhoz, sem levelezésedhez, éppen ezért, ha kiugrasz egy kávéra vagy elmész ebédelni, zárj be minden keresőablakot, úgy, hogy csak az általad ismert jelszóval lehessen megnyitni azokat.

Ne verd nagydobra, hogy mekkora a fizetésed!

Nem szeretnéd, hogyha kollégáid is megismernék anyagi helyzetedet, esetleg irigykednének vagy ferde szemmel néznének rád fizetésed miatt? Banki ügyeidet ne az irodában intézd, havi járandóságodat pedig ne lobogtasd az orruk előtt, amikor fizetéseddel a zsebedben kijössz a főnök irodájából.

Munkaidőben ne lófrálj az irodán kívül!

Hogyha belépőkártyával érkezel az épületbe, és ezzel jutsz át egyik helyiségből a másikba, akaratlanul is lehetőséget adsz felettesednek arra, hogy pontosan tudja: mikor, hol jársz. Éppen ezért ügyelj arra, hogy pontosan érkezz munkahelyedre, és munkaidőn kívül ne sétálgass az épületben, különösen akkor ne, ha még biztonsági kamerák is követik minden lépésedet.

Ne céges hitelkártyáddal intézd a nagybevásárlást!

Számos vállalatnál jár az alkalmazottaknak céges hitelkártya, hogy a munkájuk során fölmerülő költségeket fedezni tudják. Ezzel azonban nem jó visszaélni, személyes kiadásaidat saját hitelkártyaddal egyenlítsd ki, nehogy a későbbiekben gondod adódjon egy-egy tételből!

Tartsd szem előtt, hogy munkahelyeden teljesítened kell, ehhez pedig olykor nem árt, ha főnököd tisztában van azzal, mit csinálsz, hogyan boldogulsz. Éppen ezért ügyelj arra, hogy munkád megkérdőjelezhetetlen legyen, viselkedésed pedig megfeleljen a vállalati szabályoknak.