2006. december. 12. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. december. 11. 23:17 Karrier

Kétesélyes játszma: mit lépj az állásinterjú után?

A sikeres állásinterjút olykor gyötrelmes várakozás követi: ilyenkor érdemes köszönőlevelet írnod leendő főnöködnek. Ám az udvarias gesztusnak hátulütői is vannak, az időzítésen - és türelmetlenségeden - akár biztosnak vélt állásod is múlhat. Tanácsok.


Az állásinterjú után légy türelmes!
Sejtelmed sincs róla, hogyan sikerült az állásinterjú: fölvesznek vagy keresgélhetsz tovább? Még meg sem kaptad a hivatalos értesítést arról, hogy elnyerted-e az állást, máris köszönőlevelet fogalmazol? Ezt a gesztust nem minden munkaadó értékeli, esetenként nemhogy növelné esélyeidet, még vissza is vet: udvarias jelzésednek az lehet az eredménye, hogy leendő főnököd meggondolja magát, és mást választ a jelentkezők közül. Ám a köszönőlevél fogadtatása gyakran nem egyértelmű.

Egy felmérés szerint a munkaadók 15 százaléka nem hajlandó olyasvalakit alkalmazni, aki köszönőlevelet küldözget leendő munkahelyére az állásinterjú után, míg 32 százalékuk hajlik arra, hogy ettől függetlenül esélyt adjon a jelentkezőnek, de a levélírók megítélését ez mindenképpen hátrányosan befolyásolja.

A köszönőlevelek sokaságával megbirkózó vállalatvezetők egynegyede a kézzel írt leveleket, míg négyből egy inkább az e-mailben érkező köszönetnyilvánítást fogadja szívesen. A megkérdezettek 19 százaléka ezeket nyomtatott, kézzelfogható formában olvasná, míg a többiek a gépelt köszönőlevelet részesítik előnyben.

Mindegy, hogy a köszönőlevélnek mely formáját választod – ha egyszer úgy döntöttél, írásban is közlöd interjúztatóddal és leendő főnököddel, hogy értékeled, hogy felvételi beszélgetésre hívtak – az interjút követően minél hamarabb ess túl rajta, mert gyorsaságod jelzi leendő munkaadódnak lelkesedésedet, így ahhoz is hozzájárul, hogy főnököd megjegyezze a nevedet. Nem minden vállalatvezető kedveli a gesztust, ám az idézett felmérés szerint a megkérdezett felsővezetők 26 százaléka egy-két napon belül, míg 36 százalékuk legkésőbb három-öt napon belül visszajelzést vár - akár köszönőlevél formájában - a jelentkezőtől. Íme néhány ötlet, hogyan hozd ki a legtöbbet köszönőleveledből!

Tagold bekezdésekre!

Leveled első bekezdésében köszönd meg, hogy behívtak az állásinterjúra, a második bekezdésben röviden térj ki képzettségedre és szakmai előéletedre, az utolsó egységben pedig hangsúlyozd, hogy érdeklődsz az állás iránt.

Közölj lényeges információkat!

A köszönőlevél remek lehetőség arra, hogy munkaadód tudomására hozd mindazt, amire az állásinterjún esetleg nem maradt időd, ám felettesedet érdekelheti: jelenlegi munkakörödben hogyan tudnád kamatoztatni szakmai tapasztalataidat, mely tulajdonságaidat díjazták előző munkahelyeden.

Leveled tartalmilag és formailag is precíz legyen!

Ügyelj arra, hogy köszönőleveledben ne legyenek helyesírási hibák, elütések, röviden, lényegretörően fogalmazd meg, miért érzed úgy, hogy az állásinterjú mérföldkövet jelent pályád során, és hangsúlyozd, hogy a vállalatnál meghirdetett poszt a szakmai kihívásokon túl további tanulási lehetőségeket rejt.