2007. március. 06. 08:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 06. 02:49 Karrier

Otthagyod munkahelyedet? - A legnagyobb baklövések

Diplomáciai érzékedet ne csak az üzleti tárgyalásokon, vagy a kényes hivatalos ügyek megoldásakor kamatoztasd, tárgyalókészségednek és tapintatodnak munkahely-váltáskor is vedd hasznát! Hogyan távozz elegánsan a vállalattól? Mit ne mondj főnöködnek az utolsó napon? Tanácsok.

Rakj rendet magad után!
© AP
A diplomáciai érzék tudatos kiaknázása egyeseknél a mindennapi élet velejárója, míg mások munkájuk során veszik hasznát. Diplomáciai érzékünk a kellemetlen helyzetekben sem hagyhat cserben bennünket, sőt, olyankor még nagyobb szükségünk van rá, hogy a felmerülő problémákat a lehető legrövidebb úton, konfliktusok nélkül oldjuk meg. Ügyfeleiddel, munkatársaiddal és feletteseiddel diplomatikusan viselkedsz? Hozzállásodon akkor se változtass, ha végleg elhagyod munkahelyedet!

„Kicsi a világ” – közhelyesen hangzik, mégis igaz. Ahogy a magánéletben, úgy szakmai berkekben is a legváratlanabb időpontokban és helyeken futhatsz össze rég nem látott ügyfeleiddel, egykori kollégáiddal, feletteseiddel, ezért akkor se égess föl magad mögött minden hidat, ha fölmondasz a vállalatnál, ahonnan ráadásul rossz szájízzel távozol! Íme néhány tanács, hogyan kezeld a problémákat utolsó munkanapjaidon!

Felmondasz? Ne köntörfalazz!

A gondok ott, és akkor kezdődnek, amikor először fölmerül benned, hogy ideje másik munkahely után nézned: valamilyen külső vagy belső kényszernek engedelmeskedve új álláslehetőségre vágysz. Hogyan állj - emelt fővel - főnököd elé, hogy közöld: kilépsz a vállalattól? Támaszkodj a hosszú évek alatt megszerzett rutinra, és hidegvéredre! Ne köntörfalazz! Ha valami miatt főnöködnek nem mered kerek perec megmondani, miért döntöttél a távozás mellett, kérdezd meg tapasztaltabb kollégáidat vagy felettesedet, mit javasolnak.

Döntésedet ne titkold el!

Ne halogasd az utolsó pillanatig bejelentésedet, mert ezzel egyik percről a másikra kész tények elé állítod főnöködet! Egyrészt jobb mielőbb túlesni a kellemetlen beszélgetésen és nyugodtan ledolgozni az utolsó néhány hetet, másrészt add meg főnöködnek a lehetőséget, hogy még távozásod előtt megkeresse utódodat, hogy az – a cég zavartalan működése érdekében - zökkenőmentesen vehesse át addigi munkakörödet.

Ne végezz félmunkát!

Ne hagyj magad mögött félkész munkát, feladataidat fejezd be, folyamatban lévő ügyeidet, projektjeidet zárd le mielőtt eljössz a cégtől, ügyfeleidet pedig értesítsd a vállalatnál lezajló személyi változásról. Készíts egy listát azokról az ügyletekről, amelyeket te bonyolítottál, ügyfeleidről, akik potenciális üzletfélként újból felbukkanhatnak. Ha nincs időd arra, hogy mindent befejezz, tájékoztasd munkatársaidat (vagy utódodat) az ügymenetről, magyarázd el az öszefüggéseket, és bízd rájuk a feladat lezárását. Számos vállalatnál elvárják, hogy a távozó munkatárs betanítsa utódját. Hogyha utolsó munkanapodon még mindig nem érkezett meg az új kolléga, aki átveszi helyedet, add meg elérhetőségeidet! Így bármilyen probléma, kérdés merül föl, ami eddig a te hatáskörödbe tartozott, munkatársaid megtalálnak.

Még az utolsó munkanapon is légy segítőkész, türelmes, így kellemes benyomást keltesz kollégáidban, és nyugodt lélekkel, annak tudatában távozhatsz a vállalattól, hogy alkalmazottként minden tőled telhetőt megtettél.
Távozz elegánsan! (Oldaltörés)

Ne hagyj rendetlenséget magad után!

Ne hagyj irodádban, íróasztalodon rendetlenséget, átláthatatlan iratkupacokat és mosatlan kávéscsészéket! Az utolsó napot szánd holmijaid szortírozására. Személyes dolgaidat tüntesd el az irodából, a hivatalos iratokat, munkaeszközöket pedig jól átlátható egységekbe rendezd.

Ha teheted - és a cégnél elvárják -, írj szabályos felmondólevelet. Röviden – terjengős kifejezések nélkül - vázold távozásod okát, fejtsd ki, miért szeretted vagy éppen csak elvégezted munkádat, hogyan tudtál együtt dolgozni kollégáiddal, és mi okozott nehézségeket.

Ne mondj rosszat a főnökről!

A vállalatról, főnöködről, kollégáidról ok nélkül ne mondj rosszat, akkor sem, ha biztos vagy benne, hogy többé nem lépsz majd be az irodába. Ne hagyd, hogy elégedetlen, rosszkedvű munkatársaid kihasználják távozásodat, és arra ösztönözzenek – ha már úgyis elmész –, hogy te adj hangot panaszaiknak! Ne égess föl minden hidat magad mögött!

Nem szabad akaratodból távozol? Régóta elégedetlen voltál lehetőségeiddel? Ne főnöködön vagy kollégáidon töltsd ki dühödet, elégedetlenségedet ne zúdítsd rájuk! Ha céges kör-emailben tudatod munkatársaiddal távozásod okát, senkivel szemben ne légy elfogult, tartózkodj a negatív kritikától.

Jól esne felettesed szemébe mondani, hogy éveken át kiszipolyozott? Mérlegelj, mielőtt őszinteségi rohamodban kiadod magadból sérelmeidet! Ne feledkezz meg róla, hogy leendő munkahelyeden szükséged lehet a referenciára, ezért főnököddel akkor is bánj tisztelettudóan, ha legszívesebben beolvasnál neki. Légy udvarias, és távozz elegánsan!
















hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?